Після катастрофи на Каховській ГЕС копачі розкрадають археологічну спадщину — Мінкульт
Наслідком катастрофи на Каховській ГЕС стало розкрадання копачами—грабіжниками археологічних об’єктів
Про це заявило Міністерство культури та інформаційної політики.
Там розповіли, що за часів створення Каховського водосховища під водами опинилися археологічні об‘єкти різних періодів.
А падіння рівня води після підриву ГЕС, розмивання берегів і затоплення територій нижче за течією Дніпра спричинило критичну ситуацію з охороною археологічної спадщини в регіоні, кажуть у міністерстві.
«На території Запорізької, Херсонської, Миколаївської, Дніпропетровської, а також Одеської області активізувалися копачі-грабіжники, що визбирують цінні предмети з допомогою металодетекторів», — йдеться у повідомленні.
Мінкульт звернувся до керівників ОВА постраждалих областей, а також до МВС та правоохоронних органів задля ефективної протидії пограбуванню археологічних об‘єктів.
Крім того, науковці-археологи, музейники, пам‘ятко- та правоохоронці об‘єднають зусилля для моніторингу, фіксації пошкоджень та інших невідкладних робіт.
Відповідну дорожню карту фахівці Мінкульту обговорили з Інститутом археології НАН України та іншими партнерами, а також з Національним заповідником «Хортиця».
«Роботи з моніторингу та фіксації стану об‘єктів тривають від перших днів зміни рівня води у Каховському водосховищі, зокрема у Запоріжжі», — зазначили у міністерстві.
Підрив Каховської ГЕС
Він стався в ніч проти 6 червня. В «Укргідроенерго» повідомили, що Каховська гідроелектростанція відновленню не підлягає. Підрив призвів до підтоплень територій у Херсонській та Миколаївській областях. Через це декілька мільйонів тонн українського врожаю можуть бути втрачені, а поля на півдні України вже наступного року можуть перетворитися на пустелі.
Українська розвідка повідомила, що за цим стоїть диверсійна група росіян. Головний дипломат ЄС Жозеп Боррель підкреслив, що греблю не бомбардували, а знищили вибухівкою на території, яка перебуває під контролем росії. Норвезька компанія NORSAR проаналізувала сейсмічну активність і підтвердила, що греблю було зруйновано внаслідок вибуху. Також вибух зафіксували американські розвідувальні супутники.
Наразі, за офіційними даними, внаслідок підриву ГЕС відомо про 10 загиблих на Херсонщині та ще двох — на Миколаївщині. Безвісти зниклими вважаються 42 людини. Також надходить інформація про загиблих на окупованому лівому березі: лише в Олешківській громаді лікарі повідомляли про 8 загиблих.
Україна проводить евакуацію цивільних із зони підтоплення. Станом на ранок 13 червня відомо, що лише з Херсонщини евакуювали 2757 людей. Також Україна під обстрілами проводить евакуацію з окупованого лівого берега Херсонщини та з Миколаївської області.