Після підриву Каховської греблі вода скоро перестане надходити до Криму — британська розвідка
Руйнування Каховської греблі 6 червня майже безумовно серйозно порушило надходження води у Північнокримський канал — основне джерело прісної води на тимчасово окупованому Кримському півострові.
Про це повідомило Міністерство оборони Великої Британії з посиланням на дані власної розвідки.
Там зазначають, що Північнокримський канал забирає воду з Каховського водосховища — з водозбору, який розташований вище від рівня дна водосховища.
«Ймовірно, рівень води у водосховищі вже впав нижче від рівня водозбору до 9 червня 2023 року, і незабаром вода перестане надходити до Криму», — вважає розвідка.
Там уточнили, що це знизить доступність прісної води в південній частині Херсонської області та північному Криму.
«Однак російська влада, ймовірно, задовольнить негайні потреби населення у воді завдяки водосховищам, раціонуванні води, свердлінню нових свердловин і доправленню пляшкової води з росії», — пише відомство.
Підрив Каховської ГЕС
Підрив греблі Каховської ГЕС стався в ніч проти 6 червня. Норвезька компанія NORSAR проаналізувала сейсмічну активність і з'ясувала, що греблю було зруйновано внаслідок вибуху. Також вибух зафіксували американські розвідувальні супутники, пише The New York Times.
Розвідка Міністерства оборони України повідомила, що за цим стоїть диверсійна група росіян. Головний дипломат ЄС Жозеп Боррель теж вважає, що греблю підірвала росія.
Протягом 10 червня середній рівень підтоплення на Херсонщині зменшився на 27 см і ввечері становив 4,45 метра. Площа затоплених територій зменшилася практично вдвічі, повідомили в ОВА.
Міністерство внутрішніх справ повідомило, що станом на 20:30 у Херсонській області вже евакуювали 2699 людей, безвісти зниклими вважаються 29 людей.
МЗС України домовилося з ООН, що та відправить свої групи на постраждалі окуповані території для надання гуманітарної допомоги й евакуації людей. Наразі очікуються гарантії безпеки від російської сторони.
В «Укргідроенерго» повідомили, що Каховська гідроелектростанція не підлягає відновленню — унаслідок підриву машинної зали зсередини ГЕС повністю зруйнована. Через затоплення декілька мільйонів тонн українського врожаю можуть бути втрачені, а поля на півдні України вже наступного року можуть перетворитися на пустелі.
А в Дніпропетровській області внаслідок руйнування греблі Каховської гідроелектростанції сталася масова загибель риби.