Після повномасштабного вторгнення експорт російського золота впав майже до нуля — KSE

З березня експорт російського золота впав майже до нуля. Проте для того, щоб можливостей для продажу цього дорогоцінного металу стало ще менше, потрібні санкції.

Про це йдеться в огляді Київської школи економіки (KSE).

Дослідники розповідають, що у 2021 році в росії виробили 346 тонн золота (без урахування золота в концентратах). За цим показником росіяни були другими після Китаю виробниками золота у світі з часткою приблизно 9,5%.

Більшість цього дорогоцінного металу експортували — 302 тонни. З них 266 тонн продавали до Великої Британії, на другому місці — Швейцарія. В інші країни продавали тільки невелику кількість, адже, як пояснюють у KSE, країни ЄС не купували золоті злитки безпосередньо в росії.

Проте вже з березня 2022 року Лондонська фондова біржа припинила приймати російські дорогоцінні метали, призупинивши статус «надійна поставка»Good Delivery для всіх шести акредитованих російських заводів-виробників золотих злитків.

KSE розповідає, що була у росії й одна велика іноземна золотодобувна компанія — канадська Kinross Gold Corporation. Проте у червні вона продала 100% своїх російських активів.

Призупинилися поставки й у Швейцарію, але вже у травні вперше після повномасштабного вторгнення в Україну швейцарці імпортували з росії понад 3 тонни золота.

«Ця подія показує, що навіть попри те, що російський експорт золота майже впав до нуля з березня 2022 року, запровадження санкцій є важливим. Водночас експортні можливості досі зберігаються, і для того, щоб зупинити експорт російського золота, може знадобитися більше зусиль», — пояснюють у KSE.

Що передувало?

Наприкінці червня стало відомо, що лідери країн «Великої сімки» домовилися розширити санкції проти росії, зокрема ввести обмеження на імпорт російського золота. США уже встигли виконати взяті зобов'язання і ввести відповідні санкції. За даними Reuters, обмеження на купівлю золота в росії може бути й у сьомому пакеті санкцій ЄС.

Продаж золота був другим за прибутковістю експортом росії після енергоносіїв. Тому лідери G7 вирішили ввести обмеження щодо імпорту російського золота, щоб зменшити участь росії у світовій торгівлі. Щорічно на росію припадало орієнтовно 10% світового видобутку золота, ба більше, її золоті запаси зросли втричі після анексії Криму у 2014 році.