Післяноворічний локдаун, збільшення зарплат лікарям та вакцинація від COVID-19 — інтерв’ю з Максимом Степановим

Зустрінемо Новий рік, а там будь що буде. Жорсткі карантинні обмеження вводять після свят, а при ухваленні бюджету на 2021 рік не врахували рекомендації МОЗ. Ми поспілкувались з міністром охорони здоров’я Максимом Степановим про підвищення зарплат медиків, виплату компенсацій лікарям, які перехворіли на COVID-19, зменшення кількості тестувань та майбутню вакцинацію.

Про бюджет 2021

Я не голосував за цей проєкт бюджету, тому що в тих розрахунках, які ми подали до Міністерства фінансів, була врахована наша життєва необхідність на фінансування медицини. Ця сума становила 296 млрд грн.

Загальна цифра, яка передбачена, це 159 млрд грн. І ця цифра нас повністю не влаштовує. Вона не передбачає, як мінімум, підвищення заробітної плати.

Про зарплати медикам

Сплачувати лікарям, які відповідають за життя своїх пацієнтів, зарплату найнижчу в країні, інколи нижчу, ніж у охоронника в супермаркеті, і яка дорівнює виплатам по безробіттю — це дуже великий сором. Ми в Міністерстві охорони здоров’я розробили законопроєкт, який прив’язує заробітну плату медичних працівників до прожиткового мінімуму. Така практика існує, наприклад, в законі про прокуратуру. Ми подали його нашим колегам міністрам, з якими ми маємо його погодити, щоб винести його на засідання Кабінету міністрів, щоб потім Кабінет міністрів зробив відповідне подання у Верховну Раду.

Про проблеми з виплатами компенсацій лікарям, які перехворіли на COVID-19

Це питання лежить в площині Міністерства соціальної політики. Наскільки я знаю від своєї колеги Марини Лазебної, вони спрощують і намагаються ще максимально спростити це питання. Але водночас інколи виникають дуже серйозні непорозуміння. Наприклад, коли в Черкаській області лікар загинув і наша комісія дала чіткий висновок, що це було саме професійне захворювання і родина загиблого повинна отримати компенсацію близько 1,5 млн грн, а Фонд соціального страхування спочатку не погоджується, а потім взагалі пішов в суд судитися, щоб спростувати це рішення.

Ми максимально підтримуємо родичів і я впевнений, що ми будемо здатні довести в суді наші аргументи.

Міністр охорони здоров’я Максим Степановhromadske

Про закупівлю вакцини від коронавірусу

У своєму бюджетному запиті ми подавали суму 15,1 млрд грн. Ми розраховували її виходячи з реальної ціни на вакцину. Саме тому ми вважаємо, що суми 2,6 млрд грн (яку заклали в бюджеті на 2021 рік) може бути недостатньо. Ми зараз закомулювали відповідні кошти в Міністерстві охорони здоров’я. У нас були певні зекономлені кошти, зокрема при закупівлі медичного обладнання, при централізованій закупівлі лікарських засобів. Це з бюджету цього року близько 2,3 млрд грн до цих 2,6. Але мені здається, що нам і цього може не вистачити.

Кого вакцинуватимуть передовсім?

На першому етапі так, як ми це бачимо, ми повинні вакцинувати наших медичних працівників, передовсім тих, які безпосередньо працюють з хворими на COVID-19, ми повинні вакцинувати наших військовослужбовців, які перебувають в зоні проведення ООС, і ми хочемо вакцинувати людей, які перебувають в спеціалізованих закладах — це інтернати або заклади для осіб похилого віку.

Якщо ми говоримо про другий етап — це люди, старші 60 років, люди які мають ризики за медичними показниками, мають супутні захворювання на цукровий діабет або серцево-судинні, також решта військовослужбовців, працівників Національної поліції, працівників освіти.

Вакцинація не буде обов’язковою, у нас немає такого законодавства, яке б зобов’язувало це робити. Ми повинні забезпечити доступ людей до цієї вакцини.

Про українську вакцину від COVID-19

Зараз оформляють відповідні документи для того, щоб розпочати клінічне дослідження. Це достатньо тривалий процес, ми так вважаємо, що від 9 місяців до року.

Карантин вихідного дня у ЛьвовіПетро Задорожний/hromadske

Про карантин вихідного дня та післяноворічний локдаун

Ми побачили результати карантинних обмежень, які діють з листопада, зокрема карантину вихідного дня, і ми зараз це бачимо по цифрах. Ми побачили зараз зниження, ми побачили, з одного боку, зменшення навантаження на медичну систему, а з іншого — розуміємо, що все ж таки такий більш активний спосіб життя українців, особливо в новорічні свята. От ми реалісти, ми розуміємо, що дотримання тих карантинних обмежень, які є в нас на сьогодні: постійне користування маскою, перебування в закладах громадського харчування не більше 4 людей за столом, пересування по закладу виключно в масці, — не завжди цього дотримуються. Ну це правда. Все, що стосується системи контролю, воно не лежить в компетенції МОЗ.

І ми розуміємо, що в нас може бути, по-перше, збільшення кількості хворих після новорічних свят, а по-друге, нас, починаючи з кінця січня — початку лютого, очікує сезонне зростання кількості хворих на грип, і грип дає такі ж самі ускладнення, як ковід.

Саме такою була логіка введення цього жорсткого карантину саме з 8 по 24 січня.

Про кількість ліжок та кисневих точок 

У нас на сьогодні загальна кількість ліжок більш як 64 тисяч, ця кількість постійно збільшується, практично кожного дня я підписую відповідні документи, близько 35 тисяч ліжок з підведеним киснем, а загальна кількість людей, які перебувають у лікарнях зараз, близько 27 тисяч.

Медичний працівник збирає зразок для тесту на COVID-19 у жінки біля лікарні в селі Топорівці, Україна, 2 жовтня 2020 року.AP Photo/Evgeniy Maloletka

Про зменшення кількості тестувань на COVID-19

У нас було чітко виписано, кого ми тестуємо, це були люди з ознаками коронавірусної хвороби, ті, хто потрапляють в лікарню з пневмонією. Після того як менше людей почали звертатись, ми внесли зміни до стандарту медичної допомоги і розширили перелік осіб, які потребують тестування зокрема й коштом держави. Також ми додали так звані тести на антиген — це швидкі тести за 15 хвилин. Щодо ПЛР-тестів — ми додали будь-які ознаки будь-якого респіраторного захворювання. Потужність наших лабораторій, тільки лабораторій, які перебувають в сфері управління МОЗ, — близько 55-60 тестів на добу, це тільки наші лабораторії. Хочу нагадати, в квітні всі потужності всієї країни становили 200 тестів на добу.

Про медичну реформу

Я підтримую реформування медицини. Саме реформування. Я підтримую те, що наша медицина потребує реформування, наша медицина заслуговує того, щоб бути іншої якості, і для цього потрібні зміни, для цього потрібні інші підходи. Але я не підтримую руйнування медицини. Я не підтримую будь-яке закриття лікарень, я не підтримую звільнення медичних працівників, я не підтримую тупе копіювання якоїсь системи, яка є за кордоном, на нашу країну. Я розумію, що інколи не вистачає у когось там розуміння і інтелекту, як це все перетворити і як зробити процес реформування медицини, який достатньо багатогранний. Він же не тільки вкладається в систему фінансування, а це ще, наприклад, і якість надання медичної допомоги.

Ми працюємо над цими всіма речами, але ще раз наголошую — дива бути не може, потрібне відповідне фінансування.

Про повернення до «доковідного» життя

Ми зараз намагаємось зробити все, щоб ми перші дози вакцини отримали в лютому наступного року. Тому нам дуже важливо принаймні до квітня, коли у нас буде складна ситуація з ковідом, дотримуватись тих карантинних обмежень, які є, яких дотримується зараз весь світ. Найкращий спосіб боротьби, зрозуміло, це колективний імунітет. Він досягається двома шляхами: або це вакцинація, яка як мінімум повинна становити не менше 70-80%, або коли люди перехворіють.

Я оптиміст, тому мені здається, що все ж таки з квітня має бути легше, і ми відразу будемо реагувати, ну плюс почнеться вакцинація.