Північна Корея заявила, що вивела на орбіту розвідувальний супутник. Ймовірно, з допомогою росії
Північна Корея заявила, що вивела на орбіту свій перший супутник—розвідник. У Південній Кореї кажуть, що росія, ймовірно, допомогла здійснити запуск.
Північнокорейське державне інформаційне агентство KCNA повідомило, що супутник під назвою Malligyong-1 був запущений увечері 21 листопада на новій ракеті Chollima-1. Аналітики кажуть, що якщо супутник запрацює, він може значно покращити військовий потенціал Північної Кореї.
«Запуск розвідувального супутника є законним правом Північної Кореї зміцнити своє право на самооборону», — йдеться у повідомленні KCNA.
Ні Південна Корея, ні Сполучені Штати, ні Японія, які переживають посилення військової напруги з Північною Кореєю, не можуть підтвердити, що супутник вийшов на орбіту. Але Сеул назвав запуск «явним порушенням» резолюції Ради Безпеки ООН, яка забороняє Пхеньяну використовувати технології балістичних ракет.
А вранці 22 листопада уряд Південної Кореї частково призупинив дію угоди з КНДР, яка обмежувала діяльність Сеула з розвідки та спостереження вздовж демілітаризованої зони, що розділяє дві країни.
Ракета із супутником була запущена в південному напрямку і, як вважають, пролетіла над японською префектурою Окінава.
Прем'єр-міністр Японії Фуміо Кішіда засудив запуск, назвавши його «серйозною ситуацією», яка «впливає на безпеку» людей у Японії. А японський міністр оборони Хіроюкі Міядзава заявив, що його країна досі намагається визначити, чи супутник Північної Кореї вийшов на орбіту.
Запуск 21 листопада став першим, відтоді як північнокорейський лідер Кім Чен Ин зустрівся з президентом рф у російському космічному комплексі у вересні, де володимир путін пообіцяв допомогти Пхеньяну будувати супутники.
Посадовці Південної Кореї заявили, що остання спроба запуску, ймовірно, включала технічну допомогу з боку москви в межах зростального партнерства, унаслідок діяльності якого КНДР відправила до росії мільйони артилерійських снарядів.
росія та Північна Корея заперечують такі угоди щодо зброї, але публічно обіцяють поглиблення співпраці.
Попередні спроби запуску супутника
Перший запуск північнокорейського супутника відбувся в травні. Тоді він провалився й ракета впала приблизно за 200 кілометрів від південнокорейського острова Агочходонг у Жовтому морі.
Після того міністр оборони Японії Ясукадзу Хамада наказав Силам самооборони Японії знищувати будь-які ракети Північної Кореї, які можуть перетнути територію Японії.
Друга спроба Північної Кореї вивести супутник на орбіту відбулась у серпні й теж виявилася невдалою. Космічні органи країни тоді пообіцяли повторити спробу в жовтні, але, як пише Yonhap, вони не змогли вкластися у свій термін і не надали жодних пояснень.