Суд відправив під цілодобовий домашній арешт ексвійськового Владислава Сорда. Його підозрюють у побитті шибок ОП

Печерський суд Києва відправив під цілодобовий домашній арешт підозрюваного в побитті шибок у будівлі Офісу президента Владислава Гранецького—Стафійчука (Сорда) під час акції на підтримку Сергія Стерненка 20 березня.
Про це передає наша кореспондентка із зали суду.
Домашній арешт підозрюваний буде відбувати за місцем реєстрації у Вінниці.
За даними слідства, Владислав Сорд прийшов на акцію із заздалегідь заготовленою зброєю — складаним ножем, а згодом ударив рукою по дверях Офісу президента й розбив у них скло.
Прокурор просив для підозрюваного саме цілодобовий домашній арешт. Він наголошував на тому, що злочин, який інкримінують Владиславу, передбачає покарання до 7 років позбавлення волі, а також існують ризики тиску на свідків та знищення підозрюваним речових доказів, зокрема відео та листування.
Водночас адвокат підозрюваного Дмитро Мазурок просив суд повністю відмовити у задоволенні клопотання. Він зазначав, що вже сплив термін обрання запобіжного заходу, а також те, що Владислав не може впливати на свідків, оскільки усі вони співробітники поліції, а також на експертну установу, яка проводить експертизу ножа, оскільки вона підконтрольна МВС.
Адвокати заявили, що будуть оскаржувати рішення суду.
Під будівлею суду також зібралися декілька десятків людей на підтримку Владислава Сорда, зокрема один з організаторів акції 20 березня, лідер руху «Гонор» Сергій Філімонов, якому теж оголосили підозру в хуліганстві.
Люди, які прийшли підтримати Владислава, тримали плакати «Волю Сорду», «Скло можна замінити, а людину — ні». Серед них був і друг ексвійськового, Євген Лір, який вважає, що дії Владислава спричинив постравматичний стресовий розлад.
«Я дуже довго знайомий із Владиславом. Під Іловайськом він був травмований, йому відняло ногу, він заново вчився ходити. Він страждає від ПТСР. Тригер був не побутовий, а той, що нагадав йому конкретно про війну — вибух петарди», — сказав Лір.
Що розповів Владислав?
Чи справді Владислав бив шибки — він не сказав, пославшись на рекомендації адвоката. Проте він підтвердив, що був на акції, оскільки вимагає реформування судової системи. Також Владислав Сорд зазначив, що не планує переховуватися, оскільки він публічна людина — письменник.
У залі суду також була дружина Владислава, яка сказала, що не була в Києві 20 березня, а приїхала після оголошення підозри чоловікові. Вона сказала, що не знає, чи бив її чоловік скло.
«Навіть якщо це так — я готова відшкодувати. Як кажуть люди, які прийшли його підтримати, "скло можна замінити, а людину — ні"», — сказала дружина підозрюваного Вікторія.
Також Владислав розповів про саму акцію біля Офісу президента. За його словами, навіть на мирній акції «знайдуться люди, яких переповнює гнів».
«Тут просто людям накипіло. Мені смішно було слухати в камері Антона Геращенка (заступник міністра внутрішніх справ — ред.), який казав про провокаторів, адже там звичайні громадяни. У людей накипіло, і накипить ще більше, якщо не буде реакції», — сказав він.
Також Стафійчук прокоментував методи боротьби та малювання на стінах. За його словами, є частина людей, які не кричать і підтримують протести мовчазною згодою, і є люди, «у яких накипіло», бо немає реакції на попередні протести.
Крім того, Стафійчук підтвердив, що в нього був складаний ніж, «куплений у переході», але він його не діставав, бо не було потреби.
Владислав Стафійчук народився на Вінниччині, звідки згодом поїхав у Крим — вчитися у Кримському юридичному інституті Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. А коли почалася Революція гідності, він поїхав до Києва.
На Майдані Владислав приєднався до «Правого сектору», оселився на п’ятому поверсі будинку Профспілок. До 2015 року воював на війні на Донбасі в добровольчих батальйонах, з 2015 — уклав контракт із 93 окремою механізованою бригадою «Холодний Яр».
Владислав розповів нам у коментарі, що спершу він потрапив на шахту Бутівка неподалік Донецька, потім на Луганщину, був у Пісках. Далі він розповів, що потрапив із піхоти в артилерійську розвідку, а після першої книжки командир «забрав до себе — будувати підрозділ пресслужби».
Загалом Сорд служив у зоні бойових дій 4,5 року. За його словами, під час служби отримав дві звичайні контузії та одну спинномозкову під Іловайськом. Останнім часом Владислав працював у видавництві «Дім химер». Є автором кількох збірок віршів та прози.
Також він наголосив на тому, що зараз працює з психологом, оскільки має проблеми з Посттравматичний стресовий розладПТСР, а також приймає знеболювальні.
Що це за протест?
20 березня біля Офісу президента відбулася акція з вимогою звільнити засудженого Сергія Стерненка. Її учасники кидали в будівлю фаєри, підпалили табличку «Президент України» та розбили скло одних дверей Офісу президента.
Вони також вимагали звільнення підозрюваного у справі Шеремета Андрія Антоненка, а ще відставки генпрокурорки та міністра внутрішніх справ.
Згодом поліція затримала Владислава Сорда (Стафійчука). Йому інкримінують ч. 4 статті 296 (хуліганство), санкція передбачає 3-7 років позбавлення волі. В МВС заявили, що поліцейські затримали людину, «яка била шибки у дверях Офісу президента».
Також одному з організаторів акції, лідеру руху «Гонор» Сергію Філімонову оголосили про підозру в хуліганстві. Йому інкримінують ту саму статтю, що й Стафійчуку. Також поліція відкрила ще одну кримінальну справу через акцію.