Початок переговорів про вступ України до ЄС може стартувати в червні — Стефанішина

У червні країни Європейського Союзу можуть запропонувати переговорну рамку для старту процесу зі вступу України.

Про це розповіла віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина на полях дискусії за участі пані посла ЄС в Україні Катаріни Матернової, передають кореспонденти hromadske.

Вона розповіла, що цього тижня (15-21 квітня) перебуватиме в Брюсселі на зустрічі міністрів закордонних справ країн ЄС. За її словами, Україна має «достатньо оптимістичні прогнози».

Водночас голова Представництва ЄС в Україні Катаріна Матернова наголосила, що Україні для вступу до ЄС необхідно провести «фундаментальні реформи інституцій», щоб покращити верховенство права та судову систему.

«Це не таємниця, це те, про що ми говоримо відкрито, що вимагається не тільки від України, а від усіх, хто хоче приєднатися до ЄС», — додала вона.

Натомість керівник Антикорупційної ініціативи Європейського Союзу (EUACI) Аллан Паг Крістенсен відзначив, що упродовж останніх років Україна досягла успіхів у боротьбі з корупцією, коли йдеться про законодавство та про зміцнення антикорупційних інститутів. Однак він додав, що потрібно «зробити більше» для боротьби з корупцією на місцевому та регіональному рівнях.

«Я відчуваю, що треба якось наближатися до простих українців. Вони повинні бачати, що боротьба з корупцією також означає щось для них», — зазначив Аллан Паг Крістенсен.

Євроінтеграція України

Улітку 2022 року Україна та Молдова отримали статус кандидатів на вступ до ЄС. Після цього Україна мала виконати 7 рекомендацій від Євросоюзу, щоб почати переговори власне про вступ.

У листопаді 2023-го президентка ЄК Урсула фон дер Ляєн зазначила, що Україна виконала 90% реформ, яких від неї очікував ЄС.

Тож 14 грудня Європейська рада ухвалила рішення про початок переговорів щодо вступу України та Молдови до Європейського Союзу. Після цього почалася оцінка українського законодавства на відповідність стандартам ЄС та підготовка переговорних рамок.

Після одноголосного рішення Євроради про початок перемовин Україна має впроваджувати закони та стандарти ЄС. Дотримання всіх вимог має підтвердити кожна країна-член ЄС.

Початок переговорів одночасно з іншою країною не гарантує їхнього завершення в той самий час, оскільки темп перемовин залежить від швидкості реформ та узгодження з законодавством ЄС у кожній країні.

Співавтор: Сергій Гаврилець