Подання заявки на вступ до НАТО та оточення окупантів у Лимані: головне за день 30 вересня
Україна подала заявку на вступ до НАТО, глава рф володимир путін оголосив про анексію 4 українських областей, а ЗСУ оточили угруповання військ окупантів у Лимані на Донеччині. Ми зібрали головні новини дня 30 жовтня.
Оголошення анексії
Президент росії володимир путін підписав «договори» про анексію Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей.
Під час промови путін традиційно проголосив уже звичні тези про нібито дискримінацію російськомовних, «неонацистський державний переворот в Україні», «8 років геноциду» тощо. Він заявив, що розпад СРСР відірвав людей від своєї батьківщини та «розчленував нашу народну спільність».
Глава кремля закликав українську владу припинити бойові дії та сісти за стіл переговорів, але запевнив, що анексовані території не віддасть.
Країни Заходу у відповідь наголосили, що ніколи не визнають анексовані регіони російськими та допоможуть Україні повернути захоплені росіянами території. Більше читайте тут.
Заявка на вступ до НАТО
Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна подає заявку на вступ до НАТО у пришвидшеному порядку. Зробив він це після того, як глава рф володимир путін оголосив про анексію чотирьох областей України: Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської. У 2014 році росія анексувала АР Крим.
Генсек НАТО Єнс Столтенберг, коментуючи подання Україною заявки на вступ до Альянсу, фактично ухилився від прямої відповіді, чи він підтримує цей крок. Водночас Столтенберг укотре наголосив, що Україна має право обрати свій шлях, а рішення про членство ухвалюється всіма тридцятьма членами Альянсу.
Радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк уточнив, що Україна проводила консультації з експертами та самим блоком НАТО щодо подання своєї заявки на вступ до Альянсу.
Оточення окупантів у Лимані
У першій половині дня речник східного угруповання військ ЗСУ Сергій Череватий повідомив, що українські військові фактично оточили російське угруповання в районі міста Лиман Донецької області.
Після обіду радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк прокоментував цю інформацію. Він нагадав, що 8 років тому окупанти оточили наші війська під Іловайськом. Тоді українські захисники погодилися вийти без зброї.
«Але росія порушила слово — колону розстріляли. Сьогодні просити про вихід із Лиманського котла доведеться росії. Якщо, звичайно, учасникам банкету у кремлі є справа до своїх солдатів», — зазначив Подоляк.
Увечері президент Зеленський зазначив, що дії ЗСУ в Лимані — це кроки, які «значать для нас багато».
Ракетний удар по Запоріжжю
Уранці стало відомо, що російсько-окупаційні війська завдали ракетного удару по цивільній гуманітарній колоні на виїзді із Запоріжжя. Люди стояли в черзі для виїзду на тимчасово окуповану територію, щоб забрати своїх родичів та відвезти допомогу.
Попередньо, окупанти випустили 16 ракет із застосуванням ЗРК С-300.
Унаслідок ракетного удару загинули 30 людей, ще 88 поранені. Серед загиблих двоє дітей: 11-річна дівчинка та 14-річний хлопчик. Поранення зазнала також 3-річна дівчинка.
Обстріл Дніпра
росіяни «Іскандерами» знищили транспортне підприємство у Дніпрі та спричинили пожежу. Загинули три людини.
Згоріли 52 автобуси, ще 98 — пошкоджені. У місті понівечені кілька багатоповерхівок, гімназія, магазин та адміністративні будівлі.
Санкції проти рф
Рада нацбезпеки та оборони України ухвалила рішення впровадити санкції проти «значущих» фізичних і юридичних осіб рф на тлі спроби росії анексувати українські території.
Секретар РНБО Олексій Данілов уточнив, що у списку «тисячі прізвищ, тисячі компаній», зокрема «великий пакет російських олігархів, промислових компаній, чиновників, депутатів держдуми рф».
Таємний візит
Міністр оборони Великої Британії Бен Воллес цього тижня здійснив неоголошений візит до Києва та зустрівся зі своїм українським колегою Олексієм Резніковим.
Під час зустрічі з Резніковим він обговорив постачання більшої кількості допомоги Україні, зокрема військової.