Податкова амністія, антиолігархічний пакет та Ахметов. Інтерв'ю з головою податкового комітету Ради Данилом Гетманцевим

Які результати вже показує податкова амністія в Україні, чому в новому проєкті держбюджету недофінансували «Суспільне» та чому голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев проти збільшення фінансування Інституту нацпам'яті ㅡ про це та інше він розповів у програмі hromadske «Мокрик По Живому».

Гетманцев проти збільшення фінансування Інституту нацпам'яті?

На думку Гетманцева, щоб збільшити витрати на Український інститут національної пам'яті (УІНП) на 128%, потрібне обґрунтування, особливо коли іншим відомствам їх скорочують.

«Нам треба робити щось таке шалене з нашою національною пам'яттю, що треба так збільшувати апарат і його витрати?» — сказав політик.

Гетманцев заявив, що ця установа нібито брала «участь у вшануванні пам'яті нацистів». Каже, що факт служби в дивізії СС «Галичина» для нього є тавром для людини та свідченням того, що ця людина, що б вона не робила для незалежності України, паплюжить саму ідею незалежності.

«Спроби віднайти давніх героїв, що відбувається в УІНП, які забруднені співпрацею з СС, є абсолютно неприйнятними — я проти цього категорично виступаю», — сказав політик.

Голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцевhromadske / Олексій Нікулін

Фінансування «Суспільного»

У проєкті державного бюджету на 2022 рік на фінансування «Суспільного» виділено 1,8 мільярда гривень ㅡ це на 526 мільйонів менше, ніж передбачає закон. Натомість Гетманцев наполягає на тому, що бюджет ㅡ обмежений ресурс, де є недофінансування з усіх статтей.

«Нам треба робити вибір. Саме під час бюджетного процесу ми робимо політичний вибір... Із прірви, у якій опинилася наша країна, не можна вийти за один рік. Ми поступово виконуємо свої зобов'язання, починаємо із "соціалки"», ㅡ заявив Гетманцев.

Про «антиолігархічний» законопроєкт

За словами Гетманцева, із законопроєкту №5600 поприбирали багато норм, які викликали запитання та містили ризики для добросовісних платників податків, зокрема щодо адміністрування. Так, він зазначив, що для «простих платників податків нічого не зміниться».

Окрім того, із «антиахметівського закону» прибрали акциз на «зелену» енергетику, але, за словами Гетманцева, від цього переміг «не тільки Ахметов, але й уся "зелена" енергетика». Зокрема, через те, що прийняття цієї норми стикалося із порушенням державою «стабілізаційної норми», відповідно до якої Україна зобов'язувалася не змінювати режим оподаткування для «зелених».

Ахметов ㅡ найбільш «рижий»?

Гетманцев зазначив, що у законопроєкті зберегли збільшення ренти на видобуток залізної руди та інші норми, які так чи інакше вплинуть і на підприємства Ахметова.

«Ми з вами маємо спадок від колишніх влад цілої низки норм у податковому законодавстві, які є несправедливими [...] А чому ми повинні прибирати норми лише щодо Ахметова. Він "рижий"? Чому ми повинні починати з Ахметова?» ㅡ сказав він.

Він додав, що необхідно прибрати усі дисбаланси, бо завжди виникатимуть питання, чому чіпають одного, а не іншого.

«Це абсолютно неправильний підхід, коли говорять, що Ахметова не дуже люблять у нас у суспільстві, зробімо це стосовно Ахметова. Вибачте, але бізнес Ахметова ㅡ білий. Ті преференції, які він має, він має завдяки закону. Але величезна кількість так званих бізнесменів працює узагалі "по-чорному". Чому ми повинні чіпати "білий" бізнес перед тим, як розбиратися з "чорним"?» ㅡ каже Гетманцев.

Голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцевhromadske / Олексій Нікулін

Про правки

Загалом народні депутати подали понад 11 тисяч поправок до документа. А втім, Гетманцев не вважає, що краще було б розділити цей законопроєкт щодо різних сфер.

«Я вважаю, що ми повинні робити не те, що легше, а те, що правильніше для держави. Нема в нас часу розбиратися з одним, а потім з іншим», ㅡ сказав він.

Він додав, що завдяки антиспам-процедурі, коли голосують за статтями, процедура розгляду законопроєкту в залі відбувається досить швидко.

Про Разумкова

Голова податкового комітету Верховної Ради не думає, що хтось чинитиме опір проходженню «антиолігархічного» законопроєкту, але відзначив, що не зовсім розуміє позицію голови Верховної Ради Дмитра Разумкова.

Зокрема, за словами Гетманцева, наразі звертається увага на регламентні процедури, які ігнорувалися раніше.

«Чому ми згадуємо їх саме у контексті розгляду антиолігархічного пакета? Чому ми не згадували під час розгляду тих 54 законопроєктів, де ми порушували ті самі процедури тільки протягом цього року?» ㅡ зазначив Гетманцев.

Голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцевhromadske / Олексій Нікулін

Що там податкова амністія?

У межах податкової амністії державний бюджет уже отримав 1,5 мільйона гривень. Загалом українці подали «нульову декларацію» про активи на 30 мільйонів гривень.

Гетманцев зазначив, що процес сплачення таких платежів до державного бюджету триває декілька днів: «Ми не очікували протягом першого місяця якогось буму — люди бачать, люди розбираються, що до чого, але кількість щодня збільшується».