Податкова міліція чи поліція: силовики проти аналітиків

Податкова міліція, фінансова поліція чи служба фінансових розслідувань: урядовці та парламентарі досі не визначили, хто перевірятиме, як українці сплачують податки.

Чому загальмувалось проведення реформи, чи відбудеться реванш старої системи та чому у Держфіскальній службі досі доповідають про роботу ліквідованої податкової міліції – у матеріалі Громадського.

Під Новий рік народні депутати зробили українським бізнесменам подарунок – вносячи зміни до Податкового кодексу, «ліквідували» податкову міліцію. У Міністерстві фінансів згодом заявили – це і на краще, адже буде стимул швидше ухвалити всі необхідні закони, щоб запрацювала нова інституція.

Щоправда називали її спочатку фінансовою поліцією, а згодом стали наполягати таки на тому, що це має бути служба фінансових розслідувань. Але справа не в назві, а в зміні підходів – працювати там мають не силовики, а аналітики. Тобто у цього органу не буде каральних функцій, зате буде сильний аналітичний відділ для розслідування економічних злочинів, пояснював в ефірі Громадського міністр фінансів Олександр Данилюк.

В експертному середовищі ініціативу з реформування Державної фіскальної служби зустріли схвально. Зауважимо, що український бізнес систематично найбільше скаржиться саме на податкову. Наприклад, майже половина скарг, які надійшли до Ради бізнес-омбудсмена у 4 кварталі 2016 року, була на податківців.

Дані Звіту Ради бізнес-омбудсмена у 4 кварталі 2016 року. boi.org.ua

«В чому радикальна відмінність? По-перше, це демілітаризація. Податкова міліція діє зазвичай силовими методами — вривається в офіси, кладе всіх працівників на підлогу, відбирає техніку, фактично грабує офіс. Це бандитський орган. Фінансова поліція такими методами діяти не буде. Зараз податкова міліція знаходиться поза межами правового поля», – розповідав в ефірі Громадського експерт РПР Ілля Несходовський.

Як згодом з’ясувалося на підсумковій прес-конференції, у Державній фіскальній службі з таким трактуванням не згодні. «Як написано в законі, незважаючи на технічні аспекти, орган продовжує працювати, поки не буде нового органу», – пояснив глава ДФС Роман Насіров.

Перший заступник глави ДФС Сергій Білан додав, що у змінах до Податкового кодексу щодо податкової міліції була допущена помилка.

«Поки не буде нового органу, усім потрібно, щоб податкова міліція продовжувала працювати. У змінах до Податкового кодексу була допущена помилка, але це не означає ліквідацію податкової міліції, робота якої керується сотнею нормативних актів. Ми виконуємо і будемо виконувати обов'язки», – сказав він.

Крім того, Білан розказав, що економічний ефект від діяльності податкової міліції у 2016 році склав 11,1 млрд грн. Також, підкреслюють в ДФС, закрито 138 незаконних цехів з виготовлення алкогольних напоїв.

«Основна увага податкової міліції у 2017 буде на знищення схем у таких галузях: кредитно-фінансова сфера, сільське господарство, виробництво підакцизних товарів та інше», – додав Білан, розповідаючи про подальші плани.

Мінфін із відповіддю не забарився. Олександр Данилюк на підсумковій прес-конференції у міністерстві заявив, що ДФС саботує проведення реформ.

Із початком пленарного тижня, дискусія поновилася у профільному комітеті Ради. Так, депутат Андрій Журжій стверджує – стара податкова міліція зараз поза законом.

Голова комітету Ніна Южаніна, у свою чергу, стверджує, що зараз м’яч на полі уряду – саме в Кабміні мають врегулювати, хто нині стежитиме за дотриманням економічних інтересів держави.

Поки депутати сперечаються в Раді, під стінами парламенту вже двічі збирався мітинг на підтримку ліквідації податкової міліції.

Постер зі сторінки організаторів мітингу 9 січня 2017 року

«Державна фіскальна служба висувала свій проект реформи податкової міліції, який зводився до її перейменування у службу фінансових розслідувань. Це означало би збереження органу як рудименти «азарівської» системи, яка знущалася над бізнесом», – казав раніше в ефірі Громадського експерт РПР Ілля Несходовський, застерігаючи від сценарій «реваншу старої системи».

Підписуйтесь на наш канал в Telegram