«Покарання за образу поліцейського, як в росії»: громадські організації виступили проти законопроєкту

Верховна Рада 3 травня підтримала за основу за скороченою процедурою проєкт закону, який передбачає запровадження покарання за «образу поліцейського». Представники громадських організацій закликали народних депутатів не підтримувати законопроєкт.

Про це йдеться у заяві, яку опублікував Центр прав людини Zmina.

Що передбачає законопроєкт

Законопроєкт 5050-1 зареєстрували у Верховній Раді ще у лютому 2021 року. У пояснювальній записці йдеться, що він має на меті запровадження адміністративної відповідальності за «образу поліцейських». Це ж стосується військовослужбовців та прикордонників.

Пропонується класифікувати два нових правопорушення. У запропонованій редакції додається частина 3 статті 185 Кодексу про адміністративні порушення:

«Публічна образа поліцейського під час виконання ним службових обов’язків або члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, військовослужбовця у зв’язку з їхньою участю в охороні громадського порядку».

Також ініціатори законопроєкту хочуть доповнити статтю 185-10 Кодекс України про адміністративні правопорушенняКУпАП третьою частиною. Запропонована норма стосується військовослужбовців та прикордонників.

Такі порушення передбачають штраф від 340 до 680 гривень або громадські роботи на строк від 20 до 30 годин.

Так автори законопроєкту пропонують приділити увагу «проблематиці образи працівників правоохоронних органів, під час виконання ними службових обов’язків». Проте вони не визначили чітко термін «образа» у проєкті закону. В українському законодавстві визначення також відсутнє.

Чому правозахисники проти

У заяві громадських організацій наголошують, що ухвалення законопроєкту підвищить ризик зловживань з боку представників органів правопорядку, а також «вестиме до необґрунтованих затримань осіб та порушень основних прав людини через можливість суб’єктивного та довільного трактування правоохоронцями терміну “образа”».

Крім того, правозахисники сумніваються у доцільності введення нової форми відповідальності за «образу поліцейського». Вони пояснюють, що у в українському законодавстві вже передбачений захист честі та гідності, ділової репутації представника органу правопорядку, також зазначають, що «успішно напрацьована українська та європейська судова практика».

Крім того, в законодавстві вже існує відповідальність за ст. 185 Кодекс України про адміністративні правопорушенняКУпАП щодо злісної непокори законному розпорядженню або вимозі поліцейського. А також стаття 173 КУпАП щодо дрібного хуліганства КУпАП. Правозахисники зазначають, що цих статей «цілком достатньо для притягнення до відповідальності» тих, хто ображає правоохоронців.

«Ми вважаємо неприпустимим зловживати умовами воєнного стану для розгляду за скороченою процедурою законопроєктів, які можуть погіршити середовище для незалежної журналістики, свободи мирних зібрань та свободи вираження поглядів», — йдеться у заяві представників громадських організацій.

Автор: Денис Булавін