Поліція повідомила про підозру злодію в законі та двом «смотрящим» — їм загрожує до 15 років ув’язнення

Правоохоронці повідомили про підозру злодію в законі на прізвисько Гіга Озургетський і двом «смотрящим» через поширення злочинного впливу, організацію та участь у злочинному зібранні. Тепер їм загрожує до 15 років ув’язнення.

Про це повідомляє Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції.

У четвер, 4 лютого, 28-річному злодію в законі повідомили про підозру за ч. 3 ст. 255-1 (поширення злочинного впливу в суспільстві особою у статусі злодія в законі) та ч. 1 ст. 255-2 (участь у проведенні злочинного зібрання (сходки) представників організованих груп та осіб, які здійснюють злочинний вплив...) Кримінального кодексу.

Його довіреним особам — 36-річному та 46-річному «смотрящим» — повідомили про підозру за ч. 1 ст. 255-2 ККУ. За скоєне підозрюваним може загрожувати до 15 років позбавлення волі.

У чому суть справи?

За даними слідства, 28-річний громадянин Грузії був «коронований» у Греції у 2013 році. У березі 2020 року злодія в законі на прізвисько Гіга Озургетський засудили до 7,5 року позбавлення волі за замах на вбивство.

Він відбував покарання в Новгород-Сіверській виправній колонії №31 та, маючи авторитет у кримінальному світі, нібито встановив злочинний вплив на території установи через довірених людей. Він розв'язував конфлікти та спірні ситуації, які виникали між представниками криміналітету.

Правоохоронці зазначають, що злодій у законі з-поміж засуджених призначив двох так званих смотрящих, які відповідали за надходження та розподіл матеріальних благ і коштів на потреби засуджених. Останніх, до речі, засудили до довічного позбавлення волі за скоєння вбивств, викрадень, вимагань і розбоїв.

Надалі між ними нібито виник конфлікт. Аби його розв'язати, після отримання згоди Гіги Озургетського на території установи організували злочинне зібрання — «сходку».

Остання відбулася 15 січня за участю підозрюваних та ще 13 засуджених, де останні висловили недовіру одному з так званих смотрящих за його поведінку. Відтак Гіга Озургетський, підкреслюючи свій статус злодія в законі, залишив за довіреною особою його статус і гарантував присутнім, що він, як і всі, буде дотримуватися злодійських традицій.

Також громадянин Грузії закликав усіх присутніх звертатися до нього як до злодія в законі в разі виникнення спірних питань і конфліктів.

Відтак слідчі центрального апарату Національної поліції, співробітники поліції в Чернігівської області та Департамент із питань виконання кримінальних покарань Мін'юсту та Офісу генерального прокурора зібрали докази причетності криміналітету до протиправної діяльності.

Хто такі злодії в законі?

Вони з’явилися в Росії на початку 1930-х років і називали себе охоронцями кримінальних традицій дореволюційної держави — виступали за неполітичну протидію та непокору владі. Під час Другої світової війни частина з них вступила в ряди Червоної армії. Згодом між ними й «законниками», які не відступили від традицій, розпочалася так звана «суча війна».

«Злодієм у законі» раніше вважали людину із судимостями, авторитетом у злочинному світі й без постійних зв'язків із жінками. «Гроші, які йдуть від злочинної діяльності кожного кримінального угруповання, осідають у злодіїв у законі. Відповідно, ці особи мають змогу впливати як на соціально-політичний, так і на соціально-економічний стан у державі. Вони можуть дестабілізувати ситуацію як в окремому регіоні за ці гроші, так і надалі в усій державі», — розповідав нам голова Нацполіції Ігор Клименко.

Законодавче підґрунтя

4 червня 2020 року Рада в цілому ухвалила законопроєкт президента Володимира Зеленського, який встановлює відповідальність за злочини, скоєні злочинною спільнотою. За участь у злочинній організації тепер позбавляють волі на строк від 5 до 12 років із конфіскацією майна.

Якщо ж це стосувалося службової особи, покарання більше — від 8 до 13 років із конфіскацією майна. За створення злочинної спільноти, тобто об’єднання двох чи більше злочинних організацій, керівництво такою спільнотою позбавляють волі на строк від 10 до 15 років.

А ось за перебування особи в статусі злодій у законі карають позбавленням волі на строк від 12 до 15 років із конфіскацією майна. Водночас від кримінальної відповідальності звільняють тих, хто добровільно й до початку зустрічі (сходки) заявить про її учасників, а також точне місце й час її проведення. Однак це не стосуватиметься організатора злочинного угруповання.