Поліція викрила ще одну фейкову «Дію». Її створив 17-річний хлопець, який уже встиг назбирати 20 тисяч підписників
Кіберполіція у Харкові викрила 17—річного хлопця, який підробив «Дію» і створив масштабний канал розповсюдження підробки.
Про це повідомив голова Національної поліції Ігор Клименко.
Загалом на Telegram-бот і канал (уже заблоковані) були підписані 20 тисяч людей. За 200 гривень можна було отримати доступ до фейкової «Дії», а за 300 гривень — оформити підроблений COVID-сертифікат. Крім того, за 100 гривень там можна було отримати фейкове посвідчення водія.
Клименко розповідає, що ця система працювала за концептуально новою схемою: дані користувачів зберігалися на сервері, який генерував несправжню вебсторінку додатку «Дія». Там можна було змінювати будь-яку інформацію про себе. Ця вебплатформа також показувала підробний QR-код, який після сканування навіть демонстрував сторінку його успішної валідації.
Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за частиною 1 Порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним хворобам та масовим отруєннямстатті 325 Кримінального кодексу України. Зловмиснику загрожує до трьох років позбавлення чи обмеження волі або штраф від 17 тисяч до 51 тисячі гривень.
Не перший випадок
Наприкінці жовтня в Україні почали продавати ще один фейковий додаток «Дія», у якому є COVID-сертифікат і можна вказати свій несправжній вік. Але в Мінцифрі заявили, що підробка не валідується через QR-код.
Фейковий додаток існував для Android. Його можна було завантажити й установити лише за посиланням, а не через офіційний магазин додатків Google Play.
Пізніше викрили його автора: 21-річний хлопець сам розробив застосунок зі схожим дизайном, у якому можна було створити будь-який документ — від паспорта до сертифіката про вакцинацію проти COVID-19.
Проте в уряді вирішили дати хлопцю шанс виправитися: йому запропонували до суду працювати над кількома соціально значущими проєктами.