Полювання з гвинтокрилами: що треба знати про масові затримання екс-податківців
Що відомо про арештованих екс—податківців та операцію з їх затримання — в матеріалі Громадського.
Вчора, 24 травня співробітники Національної поліції та військової прокуратури затримали 23 колишніх керівників регіональних підрозділів Державної фіскальної служби (ДФС).
Арештованих фіскалів з 15 областей гвинтокрилами доставили до київського аеропорту Жуляни.
Звідти підозрюваних спочатку транспортували до будівлі Генеральної прокуратури, де слідчі вручили їм повідомлення про підозру у скоєні злочину.
Після — затриманих перевезли до Печерського суду столиці. Там їм мають обрати запобіжний захід.
Що відомо про арештованих екс-податківців та операцію їхнього затримання — в матеріалі Громадського.
Кого саме затримали?
Перелік затриманих на прес-конференції оприлюднив голова МВС Арсен Аваков. Серед арештованих 7 екс-керівників обласних податкових, 3 їхніх заступника, 2 екс-керівників міської податкової, 11 керівників районних податкових (з них — 6 екс-очільників районних податкових столиці).
Всі вони працювали у структурі ДФС за часів екс-президента-втікача Віктора Януковича.
Тоді фіскальна служба мала назву Державна податкова адміністрація, яку очолював Олександр Клименко, що зараз переховується у Росії.
Перелік затриманих на прес-конференції оприлюднили міністр внутрішніх справ Арсен Аваков (праворуч) та головний військовий прокурор України Анатолій Матіос Фото: Андрій Новицький/УНІАН
В чому обвинувачують затриманих?
За версією слідства, — в організації масштабної системи нелегального переведення в готівку грошей. Діяла вона в інтересах Віктора Януковича за часів його президентства.
«Через злочинну схему, до якої причетні ці люди, сім'я Януковича не сплатила в бюджет 96 млрд гривень податків», — сказав голова МВС Арсен Аваков.
Як діяла ця схема?
Її ядром були конвертаційні центри. Це – система фіктивних підприємств, які дозволяли бізнесу переводити безготівкові кошти на банківських рахунках у готівку чи цінні папери з метою мінімізації податків.
В 2010-2011 роках, коли керівником системи Міністерства доходів і зборів був Олександр Клименко, більшість з центрів, за версією слідства, опинилася під неофіційним контролем податкової. Цю схему називали «держпрограмою».
Ставка за переведення грошей у готівку та ухилення від податків складала 10-15% від заощадженої підприємцем суми.
В яких регіонах відбувалася операція?
За словами головного військового прокурора Анатолія Матіоса, — у 15 областях. Однак у списку затриманих фігурують екс-податківці з 7 регіонів: Києва, Дніпропетровської, Полтавської, Харківської, Луганської, Одеської областей та АРК Крим (де саме затримали кримських податківців — невідомо).
Як затримували?
В рамках операції було проведено 454 обшуки, в яких брали участь 1700 співробітників Нацполіції та близько 500 воєнних прокурорів.
У списку затриманих фігурують екс-податківці з 7 регіонів: Києва, Дніпропетровської, Полтавської, Харківської, Луганської, Одеської областей та АРК Крим (на фото - одного з підозрюваних у корупції чиновників у супроводі бійців спецпідрозділу поліції КОРД доставили до Печерського райсуду Києва) Фото: Володимир Гонтар/УНІАН
Навіщо були гвинтокрили?
На одного затриманого припадає 74 поліцейських та близько 22 прокурорів.
Правоохоронці повідомляють, що продовжують обшуки, однак про затримання нових підозрюваних наразі не йдеться.
Декількох затриманих доставили у Київ гвинтокрилами.
За словами силовиків, задіяли техніку не для створення ефектної телевізійної картинки, а виключно для оперативності.
Журналісти Громадського зафіксували приліт до аеропорту Жуляни двох таких гвинтокрилів. Перший заступник голови МВС Сергій Яровий тоді ж повідомив, що очікує прибуття ще одного.
Але значну частину екс-податківців, зокрема колишнього очільника податкової Луганської області Олександра Антіпова, затримали у Києві.
Силовики стверджують, що задіяли гвинтокрили не для створення ефектної телевізійної картинки, а виключно для оперативності Фото: Андрій Новицький/УНІАН
До чого тут Насіров?
Розкрити організаторів схеми правоохоронцям допоміг голова ДФС Роман Насіров.
«Ця людина зробила все можливе, щоб довести провину затриманих», — сказав Анатолій Матіос.
Зараз Насіров очікує на початок судового процесу над ним за обвинуваченням у перевищенні влади. Він відсторонений від виконання обов'язків голови ДФС, яку під його керівництвом неодноразово звинувачували у подальшому сприянні конвертаційним центрам.
Як просувається справа?
Станом на 20:00 Печерський районний суд столиці обрав запобіжний захід колишньому керівнику луганської ОДА Олександру Антипову — заставу в розмірі 15 млн гривень, та зобов’язання носити електронний браслет.
Також Печерський суд Києва обрав запобіжний захід екс-голові Державної податкової служби у Полтавській області Володимиру Задорожному.
Суд постановив одягнути на Задорожного електронний браслет із можливістю внесення застави у розмірі 12 мільйонів гривень.
Колишнього керівника Луганської ОДА Олександра Антипова (в центрі) Печерський суд відпустив під заставу Фото: Андрій Новицький/УНІАН
Підписуйтесь на наш канал в Telegram