Польща і країни Балтії виступили проти запрошення Путіна на саміт ЄС. Прем’єр Нідерландів не проти, але сам не прийде
Лідери чотирьох членів ЄС — Польщі, Литви, Латвії та Естонії — виступили проти запрошення російського президента Володимира Путіна на саміт Європейського Союзу. Таку пропозицію перед тим висловила канцлерін Німеччини Ангела Меркель.
За словами прем’єра Польщі Матеуша Моравецького, поновлення діалогу з Росією буде можливе тільки тоді, коли вона припинить свою «агресивну політику» проти сусідів.
«Для нас це недвозначна ситуація. Коли ми бачимо, як на наших сусідів і на нас здійснюються гібридні атаки, у контексті останньої кібератаки… важко почати діалог на найвищому рівні», — цитує Моравецького Politico.
Президент Литви Гітанас Науседа заявив, що проведення саміту ЄС-Росія стане поганим сигналом для держав Східного партнерства, зокрема й України, передає його слова Reuters. Водночас Науседа вважає, що ЄС має обговорити ідею саміту, але ставитися до неї «вкрай обережно».
Міністерка закордонних справ Естонії Марія Лійметс заявила, що говорити про саміт за участі Путіна можна лише після виконання Росією Мінських угод.
«Важливо, щоб анексовані Російською Федерацією території повернулися тим країнам, яким вони належать. І тоді ми зможемо обговорити, як відновити й налагодити відносини», — заявила Лійметс в інтерв’ю мовнику ERR.
А прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте заявив, що країна не виступає в принципі проти саміту ЄС-Росія, але брати в ньому участь він відмовляється, повідомляє Reuters.
Що передувало?
Канцлерка Німеччини Ангела Меркель під час свого виступу в бундестазі 24 червня публічно заявила, що Європейський Союз повинен спробувати напряму поговорити з президентом Росії Володимиром Путіним, щоб покращити відносини.
Вона вважає, що переговорів між президентом США Джо Байденом та Путіним, які відбулися 16 червня, недостатньо: «Я дуже вітаю це, але ЄС також повинен створювати форуми для діалогу».
Речник Путіна Дмитро Пєсков сказав, що ініціативу Меркель Росія «оцінює позитивно», і додав, що поки немає планів із підготовки зустрічі.
Напередодні Reuters та Financial Times із посиланням на свої джерела повідомили, що Меркель запропонувала запросити на саміт лідерів країн-членів ЄС президента Росії Володимира Путіна. Цю ідею підтримав і президент Франції Емманюель Макрон.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що РФ нічого не зробила для запрошення на саміт ЄС.
«Ініціативи відновити саміти з Росією без будь-якого прогресу з російського боку будуть небезпечним відхиленням від санкційної політики ЄС», — сказав Кулеба під час брифінгу в Брюсселі.
У тому разі, якщо саміт усе-таки відбудеться, він стане першою зустріччю лідерів ЄС і Путіна з 2014 року.