Польща, схоже, не активуватиме 4 статтю НАТО. Але цей інструмент «досі в руках»

Прем'єр—міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що більшість доказів щодо вибуху на прикордонні вказує на те, що активація статті 4 НАТО не знадобиться, але цей «інструмент все ще в руках».

Про це пише Wiadomosci.

Про можливість застосувати 4 статтю договору НАТО раніше говорили голова Бюро національної безпеки Польщі та речник польського уряду.

Ця стаття проголошує: «Сторони [країни-члени НАТО] здійснюватимуть спільні консультації щоразу, коли, на думку будь-якої з них, територіальну цілісність, політичну незалежність або безпеку будь-якої зі Сторін буде поставлено під загрозу».

Фактично, це означає запровадження механізму консультацій у межах НАТО.

Глава польського уряду заявив: «більшість доказів вказує на те, що, можливо, цього разу активація статті 4 НАТО не знадобиться, але цей інструмент все ще в наших руках».

Моравецький наголосив, що немає жодних ознак того, що вибух у Пшеводуві був нападом на територію Польщі. Він заявив, що це радше був нещасний випадок, унаслідок якого загинули громадяни Польщі.

Він запевнив, що уряд Польщі перебуває в постійному контакті зі службами союзників. Від партнерів Польща отримує підтвердження доказів, зібраних польскими службами.

Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що «імовірніше за все, на територію Польщі впала ракета російського виробництва 1970-х років» і доказів, що її запустила саме росія, немає. Натомість Дуда говорив, що це могла бути ракета української ППО.

Що відомо про вибух у Польщі?

15 листопада в польському селі Пшеводув, що розташоване біля кордону з Україною, стався вибух, унаслідок якого загинули двоє людей.

Американські ЗМІ з посиланням на високопоставленого чиновника розвідки США повідомили, що це російська ракета перетнула територію Польщі, убивши двох людей. Тим часом у соцмережах почала циркулювати інформація, нібито ракета, що впала поблизу українсько-польського кордону, належить українській ППО.

Україна ці заяви відкидає та готова передати докази російського сліду. Президент Володимир Зеленський заявив, що вибух у Польщі є «російським ракетним ударом по колективній безпеці». 

росія ж офіційно відхрестилася від звинувачень, заявивши, що уламки ракети в населеному пункті Пшеводув не мають жодного стосунку до російських засобів ураження.

Польща після консультацій із міжнародними партнерами у Польщі наголосила: жодних доказів, що ракету запустили росіяни, зараз немає. Те саме кажуть у НАТО — там зазначили, у Польщі впала ракета української ППО, але провини України в цьому немає.