Понад 10 тисяч чиновників, які не подали декларації, змогли уникнути відповідальності через рішення КСУ ㅡ НАЗК
Через рішення Конституційного суду понад 10 тисяч чиновників, які не подали декларації про доходи, змогли уникнути відповідальності. У жовтні КСУ визнав неконституційною відповідну статтю Кримінального кодексу і це фактично заблокувало роботу Національного агентства з питань запобігання корупції.
Про це повідомили у пресслужбі НАЗК.
Там зазначають, що попри те, що у грудні Верховна Рада повернула НАЗК повноваження, які скасував Конституційний суд, правоохоронці не зможуть притягнути чиновників до відповідальності. Річ у тім, що закон, який встановлює кримінальну протиправність діяння, не має зворотної дії в часі (ч.2 ст.5 КК України).
«Тобто, якщо норма закону щодо кримінальної відповідальності не діяла на момент вчинення злочину, особа не може бути притягнена до відповідальності у відповідності з нормами такого закону», ㅡ пояснюють у НАЗК.
Таким чином понад 10 тисяч посадовців, які не подали свої декларації, змогли уникнути відповідальності. Серед них в агентстві назвали колишніх народних депутатів Костянтина Жеваго, Ігоря Кононенка, Андрія Лозового, Андрія Шиньковича, Івана Вінника тощо.
Рішення Конституційного суду
27 жовтня Конституційний суд України визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність для чиновників і суддів за подання свідомо неправдивих відомостей у декларації.
До того часу посадовці за неправдиве декларування могли отримати від 5 до 10 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до 3 років. Також 27 жовтня КСУ закрив доступ до е-декларацій чиновників, а НАЗК позбавив ключових повноважень.
НАБУ та Національне агентство з питань запобігання корупції просили ухвалити законопроєкт про відновлення відповідальності за неправдиву інформацію в деклараціях до кінця грудня, інакше чиновників не можна б було притягнути до відповідальності за брехню в деклараціях за 2020 рік.
23 грудня Зеленський підписав закон, який повертає відповідальність за декларування неправдивої інформації та за неподання суб’єктом декларування декларації. Однак у новому законі позбавлення волі як покарання не передбачене. Окрім того, у НАЗК висунули три зауваження щодо рішення Ради про відновлення повноважень щодо перевірки декларацій.