Як звинувачений в домаганнях євангеліст мало не став американським сенатором
Опитування показували: жителі Алабами краще віддадуть голоси підозрюваному в сексуальних домаганнях республіканцю, аби лише не допускати до влади демократа. Колегу по партії до останнього підтримував президент Дональд Трамп.
Республіканець-євангеліст, якого звинувачують у сексуальних домаганнях чи прокурор-демократ, що виступає за легалізацію пізніх абортів. Такий вибір постав перед мешканцями Алабами на виборах до американського Сенату. Алабама — один з найрелігійніших і найконсервативніших американських штатів. Тут традиційно голосують за республіканців. Проте цього разу трапилось інакше: вперше за 25 років тут переміг демократ Даґ Джонс.
Інтриги додавало й те, що цілий місяць Алабама була у центрі уваги усіх Сполучених Штатів, бо з осудом республіканця Мура виступала величезна кількість політиків, громадських діячів. До останніх хвилини, попри звинувачення у розбещенні неповнолітніх, виграш пророкували Муру.
Опитування показували: жителі Алабами краще віддадуть голоси підозрюваному в сексуальних домаганнях республіканцю, аби лише не допускати до влади демократа. Колегу по партії до останнього підтримував президент Дональд Трамп.
Громадське розповідає історію великого лицемірства і те, чому перемога демократа є показовою для американського майбутнього.
Євангеліст, расист і республіканець
Рой Мур — колишній головний суддя верховного суду Алабами. Він також палкий вірянин і належить до спільноти євангелістів.
Мура називали «суддею десяти заповідей» — у 2000 році він установив у холі суду великий камінь з десятьма заповідями. У 2003-му федеральні служби наказали демонтувати монумент, однак виконувати наказ Мур відмовився, за що був звільнений. У 2012 році він тимчасово повернувся на посаду, але невдовзі втратив її знову — цього разу Мур закликав інших суддів відмовляти у видачі шлюбних ліцензій для гомосексуальних пар вже після того, як у США легалізували одностатеві шлюби.
Через його вчинки та вислови Мура неодноразово звинувачували в гомофобії та расизмі. Зокрема, під час одного із своїх передвиборчих виступів він сказав, що найкращі часи для Америки були під час рабства: «Я вважаю, що востаннє Америка була великою, коли наші сім’ї були об’єднані. Хоча тоді в нас було рабство, ми піклувались одне про одного».
Окрім того політик вороже ставиться до ісламу й заперечує теорію еволюції.
Протягом передвиборчої кампанії Роя Мура звинувачували в сексуальних домаганнях, зокрема до дівчат-підлітків. Дев'ятеро жінок засвідчили, що Мур домагався їх наприкінці 1970-х. У листопаді цього року розслідування про це опублікувало видання The Washigton Post. Мур будь-які звинувачення відкидає, називаючи їх політичною провокацією демократів.
Розслідування засноване на понад 30-ти інтерв’ю з жінками, які згадували про свій болючий досвід, а також тими, хто міг підтвердити їхнє знайомство з Муром. Тоді помічнику прокурора Рою Муру було трохи більше 30-ти років, а дівчатам – 14, 16 чи 18. Відповідно до їхніх історій, Мур привозив їх пізно вночі додому, пропонував алкоголь, схиляв до сексу.
У цій історії особливе те, що свою політичну кар’єру республіканець будує на основі пропагування сімейних цінностей, релігії і звинуваченні опонентів в аморальності.
Так чи йнак, за результатами голосування республіканець не пройшов до Сенату. Перемогу здобув його опонент Даґ Джонс і для Алабами це стало великою несподіванкою.
Республіканець Рой Мур у колі преси виїжджає на коні після голосування в Галанті, штат Алабама, США, 12 грудня 2017 року Фото: EPA-EFE/DAN ANDERSON
Несподівані результати
Алабама традиційно голосує за республіканців, з 1992 року демократи жодного разу не виграли там виборів. Мешканці цього штату здебільшого мають консервативні політичні й релігійні погляди. Тому перемогу й пророкували саме Роєві Муру. На додачу, кандидат від демократів виступав за легалізацію абортів на пізній стадії.
Роя Мура активно підтримував Дональд Трамп. На президентських виборах він отримав упевнену перемогу в цьому Штаті — за нього проголосували 62% громадян. Президент неодноразово закликав віддати голос за кандидата зі своєї партії.
Але сталося непердбачуване: з невеликим відривом переміг демократ Джонс. Він набрав 49,9% голосів виборців, натомість Рой Мур — 48,4%. Утім, республіканець не збирається так просто поступатися: він вимагає остаточного перерахунку голосів та офіційного затвердження результатів. У відеозверненні Мур заявив: попри те, що «аборти, содомія та матеріалізм посіли місце в житті й свободі людей, битва за Алабаму ще попереду».
Після оголошення результатів, Дональд Трамп у своєму Twitter привітав Джонса з перемогою. І додав: «Народ Алабами чудовий, а республіканці отримають ще один шанс поборотися за це крісло — і то дуже скоро. Цьому немає кінця!».
Сам Мур не визнає поразку, говорячи, що «вибори були заплямовані», а «зовнішні групи» використали 50 млн. доларів, щоб лишитися при владі. Республіканець назвав протистояння з демократами битвою за «країну, цивілізацію і релігію».
Мобілізація афроамериканців
Американські ЗМІ твердять, що проти республіканця зіграли передусім звинувачення в сексуальних домаганнях і його расистські вислови. Це мобілізувало афроамериканське населення штату — їхня явка була дуже високою і склала третину всіх виборців, що прийшли на дільниці. Зокрема, активну позицію продемонструвало жіноцтво.
За даними екзит-полів, 96% афроамериканців штату віддали голоси за Даґа Джонса. Навіть попри те, що афроамериканське населення вважається релігійнішим за білих американців. Водночас колишній прокурор Даґ Джонс відомий тим, що домігся ув’язнення членів Ку-Клукс-Клану, які підірвали баптистську церкву в Бірмінгемі в 1963 році.
Даґ Джонс (праворуч) зустрічається з виборцями під час передвиборчої кампанії, Бірмінгем, штат Алабама, США, 10 липня 2017 року Фото: EPA-EFE/DOUG JONES FOR SENATE/HANDOUT
Алан Марлоу, прихильник Джонса, в коментарі Reuters заявив:
«Я не надто сподівався, що він виграє, бо це дуже республіканський штат. Та коли я побачив новини про те, що Джонс вирвав перемогу в Алабамі, я був просто в захваті. Якщо Трамп програє у своїх найвірніших, «червоних» штатах, це має стати загрозливим попередженням для нього: пане Трамп, це не ваша країна».
The New York Times підтверджує, що на результати голосування слід дивитись у ширшому контексті. Адже вони означають не лише перемогу Джонса й поразку Мура. На думку видання, це свідчить, що республіканці, — а передусім Дональд Трамп особисто — починають утрачати підтримку навіть у традиційно «своїх» штатах.