Португалія надала притулок молодіжній футбольній команді дівчат з Афганістану. Задля їх порятунку організували операцію
Дівчата з молодіжної збірної Афганістану з футболу отримали притулок у Португалії після того, як владу у їхній країні захопило угруповання «Талібан». Минулого тижня дівчата нарешті приземлилися в Лісабоні.
Про це пише AP.
З моменту виходу військових США з Афганістану група дівчат віком 14-16 років та їхні сім'ї намагалися виїхати з країни, побоюючись того, яким може бути їхнє життя під правлінням «Талібану».
Ці дівчата не просто займаються спортом (що таліби вже частково обмежили для жінок в Афганістані), а й активно беруть участь у громадському житті та виступають за права жінок.
Для вивезення дівчат із країни організували операцію «Футбольні м'ячі», яка координувалася з «Талібаном» через міжнародну коаліцію з колишніх військових і спецслужб США, союзників Штатів та гуманітарні групи.
Операцію з порятунку ускладнював розмір групи ㅡ аж 80 людей. До неї увійшли 26 членів молодіжної команди з футболу, їхні родичі тощо. Кілька разів спроби забрати дівчат з Афганістану зривалися, зокрема й через вибух у районі аеропорту в Кабулі.
Роберт Маккрірі, колишній керівник апарату Конгресу США та чиновник Білого дому при Джорджеві Буші, працював зі спецпідрозділами в Афганістані й допомагав керувати зусиллями з порятунку футбольної команди. Він повідомив, що Португалія надала дівчатам і їхнім сім'ям притулок. 19 вересня дівчата приземлились у Лісабоні.
Фархунда Мухтадж, капітан жіночої збірної Афганістану з футболу, яка наразі живе в Канаді, останні кілька тижнів спілкувалася з дівчатами та працювала над їхнім порятунком. Вона зазначила: рада, що дівчата змогли вистояти, проявити силу та наполегливість і виступити на захист жінок, які залишилися в Афганістані.
«Зараз футболістки перебувають у безпечному місці, але Афганістан назавжди залишиться в їхніх серцях. Душею вони завжди будуть вболівати за долю цієї країни», ㅡ сказала вона.
Після захоплення влади в Афганістані таліби обіцяли не запроваджувати жорсткі правила щодо жінок, але наразі зростає невідповідність між обіцянками та реальними діями.
Наприклад, «Талібан» закрив міністерство у справах жінок, а замість нього відкрив відомство моралі. Представник угруповання Мохаммад Юсуф сказав New York Post, що міністерство моралі обов'язково має бути в Афганістані, оскільки основна мета громадян — служити ісламу.
Попри обіцянки «Талібану» створити інклюзивний уряд, усі оголошені урядовці — або представники угруповання, або їхніх союзників. І всі — чоловіки. Бойовики заявили, що «жінки не можуть бути міністрами, бо вони повинні народжувати».
«Талібан» уже встиг заборонити жінкам займатися спортом, а також навчатися в університетах разом із чоловіками.