Як Росія використовує форум про Арктику для виходу з міжнародної ізоляції
Мета Росії — в умовах міжнародної ізоляції зібрати на своїй території офіційних осіб провідних держав світу. Це неабиякий успіх для Кремля.
В російському Архангельську відкривається Міжнародний арктичний форум «Арктика – територія діалогу». Участь у заході, який відбувається 29-30 березня, беруть понад 600 представників різних країн світу.
Тема форуму, який відбувається в Росії вчетверте, але вперше з 2013 року – «Люди та Арктика». Обговорювати планують співпрацю в арктичному регіоні, розвиток транспортної інфраструктури, питання екології, повідомляє ТАСС .
Організацією форуму займалася створена Владіміром Путіним у 2015 році Комісія з розвитку Арктики на чолі з віце-прем’єром Дмітрієм Рогозіним.
Віце-прем’єр-міністр Росії Дмітрій Рогозін (в центрі) під час відкриття форуму Фото: Сєргєй Фадєічєв/forumarctica.ru
До Архангельська приїдуть троє глав держав – крім російського лідера Владіміра Путіна, це президенти Фінляндії Саулі Нііністо та Ісландії Гудні Йоганнессон. Данію та Норвегію представлятимуть міністри закордонних справ. Участь беруть також делегати з Канади, США, Німеччини, Великої Британії, Італії, Китаю, Японії, Південної Кореї і навіть Сингапуру.
Багато з цих країн мають дуже віддалений стосунок до Арктики. Але мета Росії інша: в умовах міжнародної ізоляції зібрати на своїй території офіційних осіб провідних держав світу. Це неабиякий успіх для Кремля.
Лідери країн Північної Європи погодилися взяти участь у заході, незважаючи на осуд дій Росії в Україні. Це означає, що вони «прагнуть розмежовувати політику щодо цих двох регіонів», зазначає видання Arctic Journal. Президент Фінляндії Саулі Нііністо напередодні форуму заявив російській агенції ТАСС – планує наголосити під час зустрічі з Путіним, що «регіон Арктики має залишатися осторонь геополітичних суперечок».
Робота форуму Фото: Сєргєй Фадєічєв/forumarctica.ru; Артем Геодакян/forumarctica.ru
У країн, які мають території в Арктиці, є підстави хвилюватися. Ще у 2015 році віце-прем’єр Росії Дмітрій Рогозін, який організовує арктичний форум, заявляв про те, що «Арктика може стати новим Кримом». Амбіції Владіміра Путіна як «збирача земель» можуть простягатися аж до Аляски, побоюються північні сусіди Росії.
У жовтні 2015-го голова державної розслідувальної агенції Норвегії у своєму звіті про міжнародні загрози безпеці попереджав: Росія може повторити на півночі те, що вона влаштувала на сході України.