Потреби України у зовнішньому фінансуванні в 2024 році будуть вищими, ніж очікувалося — МВФ

Українська економіка демонструє поступове відновлення після торішнього різкого спаду, однак потреби у її зовнішньому фінансуванні в 2024 році будуть на 3 мільярди доларів більшими, ніж очікувалося раніше.

Про це заявила директорка-розпорядниця Міжнародного валютного фонду (МВФ) Крісталіна Георгієва.

За її словами, зростання української економіки за підсумками 2023 року очікується на верхньому рівні прогнозу фонду — в 1–3%.

Георгієва відзначила, що інфляція стрімко знизилася до однозначних показників, а резерви Національного банку зміцнилися, частково завдяки зовнішній підтримці.

Вона додала, що українська влада досягла значного прогресу, зокрема у відновленні довоєнної податкової системи, управлінні та боротьби з корупцією, а також у переході до керованої гнучкості обмінного курсу.

«Я вітаю українську владу за її вміле управління економікою, попри виклики, за забезпечення надання державних послуг для просування важливих і часто важких структурних реформ під час війни, та за підтримку політики, яка захищає макроекономічну та фінансову стабільність», — зазначила директорка-розпорядниця МВФ.

Однак, за останньою оцінкою МВФ, потреби економіки України у зовнішньому фінансуванні на 2024 рік будуть на 3 млрд доларів вищими, ніж очікувалося. Водночас сума офіційної необхідної підтримки сягає 31,9 млрд доларів.

Скільки залучено зовнішніх коштів?

Міністр фінансів України Сергій Марченко під час щорічних зборів МВФ та Світового банку 10 жовтня розповів, що у 2023 році зовнішнє фінансування української економіки сягнуло 32,6 млрд доларів США, а від 24 лютого 2022 року — 63,7 млрд доларів США.

Водночас він наголосив, що існує значна потребу у фінансуванні на наступний рік. Так, дефіцит держбюджету прогнозується у 42,9 млрд доларів.

Що передувало?

31 березня 2023 року Рада виконавчих директорів Міжнародного валютного фонду затвердила чотирирічну програму в межах Механізму розширеного фінансування (EFF) для України у розмірі близько 15,6 млрд доларів.

До державного бюджету України вже надійшли два транші загальним обсягом 3,6 млрд доларів. Також за умови успішного другого перегляду програми, Україна може отримати третій транш у розмірі близько 895 млн доларів у 2023 році.