«Потрібен перехідний період»: віцеспікер Ради оцінив можливість проведення парламентських виборів у жовтні 2023 року

Після завершення воєнного стану буде дуже важко відразу провести вибори до Верховної Ради — країні знадобиться невеликий перехідний період.

Про це розповів перший віцеспікер парламенту Олександр Корнієнко в інтервʼю «РБК-Україна».

«Під час воєнного стану не можна проводити вибори. Але ми віримо в наші Сили оборони, в те, що вони максимально швидко звільнять усю нашу територію і ми зможемо перейти в інший правовий режим регулювання. І тоді вже відкриється шлях до виборів», — зазначив він.

Каже, що одразу після завершення воєнного стану буде важко провести вибори — знадобиться якийсь невеликий перехідний період. Цей період може бути відмінний для різних територій.

«Наприклад, якщо ми звільняємо території, які окуповані давно — Донецьк, Луганськ, Крим, — потрібно з'ясувати, якої країни там є громадяни, провести відповідні заходи з перевірки», — пояснив Корнієнко.

Натомість те, що стосується територій, які були нещодавно окуповані, як от Херсонська область, там можна буде проводити національні вибори.

«З огляду на те, що ми напрацьовуємо, зокрема, з Радою Європи, справді потрібен перехідний час після закінчення воєнного стану. Може йтися про кілька місяців, звучав термін 4-5 місяців», — розповів він.

Посадовець зазначив, що цей можливий термін потрібен для того, щоб упорядкувати ситуацію зі списками виборців. Мовляв, є дуже багато людей, які виїхали за кордон, внутрішньо переміщених осіб і загиблих.

І підсумував, що незалежно від того, коли відбудуться вибори, всі ці питання потрібно вже починати обговорювати та проводити принаймні дослідницьку роботу.

«Як проголосувати кільком мільйонам людей за кордоном — це справді питання, тому що це важко зробити на дільницях консульств. ЦВК і профільні міжнародні організації вже напрацьовують певні ідеї. Але переможімо — тоді будуть вибори», — додав Корнієнко.

А як щодо місцевих виборів?

У цьому контексті Корнієнко спершу вважає за необхідне попрацювати над законодавством, щоб убезпечитися від колаборантів. Мовляв, не всі з них можуть потрапити під дію Служби безпеки.