Правоохоронці викрили оборудки з експортом карпатської смереки на мільйони гривень

Служба безпеки викрила схему незаконного експорту деревини, незаконно зрубаної в Івано—Франківській і Чернівецькій областях. Протягом 2020—2021 років організатори вивезли за кордон карпатську смереку на майже 15 мільйонів гривень.

Про це повідомляє пресслужба СБУ.

Службовці встановили, що оборудку організували підприємці з Івано-Франківської та Чернівецької областей. Щомісячно комерсанти відправляли на експорт 8-10 вантажівок із пиломатеріалами.

Організатори працювали за схемою повторного використання товарно-транспортних накладних на деревину. Низка підприємців скуповувала використану документацію і перепродувала її для повторного використання.

На підставі цих накладних експортери отримували сертифікат про походження деревини, необхідний для продажу за кордон. Оперативники спецслужби затримали на кордоні дві фури з незаконним вантажем.

Правоохоронці провели 14 обшуків за адресами нелегальних виробництв і вирубок на території Івано-Франківської та Чернівецької областей. Вони вилучили пиломатеріали з супровідною підробленою документацією, ліс-кругляк без необхідних документів та іншу документацію, яка доводить проведення оборудки.

Яка відповідальність?

Зараз триває розслідування за ознаками вчинення злочинів, передбачених ч. 2 ст. 209 (легалізація доходів, одержаних злочинним шляхом), ст. 246, (незаконна порубка або незаконне перевезення, зберігання, збут лісу) та ч. 1, 3 ст. 358 (підроблення документів, печаток, штампів та бланків...) Кримінального кодексу. Організаторам оборудки загрожує до 12 років позбавлення волі.

Загрози від вирубки лісу

За словами директора з продажу EOS Data Analytics Романа Медведєва, вирубка дерев та іншої рослинності може призвести до тяжких екологічних проблем, як-от опустелювання, ерозія, зменшення родючості ґрунту, повені та вимирання популяцій диких тварин (зокрема внесених до «Червоної книги»).

Вони провели дослідження і запевняють, що із серпня 2019 року до серпня 2020-го темпи вирубування лісів на Рівненщині пришвидшилися у 2,5 раза. На Житомирщині — на 20%. За такої динаміки області можуть залишитися без лісу вже через 30 і 38 років відповідно.