У Польщі терміново скликали комітет із питань нацбезпеки на тлі ракетних обстрілів України
Прем'єр—міністр Польщі Матеуш Моравецький терміново скликав комітет Ради міністрів з питань національної безпеки та оборони. Ймовірно, ситуація пов'язана з масовими російськими обстрілами по території України 15 листопада.
Про скликання комітету повідомив речник уряду Польщі у Twitter.
Пізніше він розповів журналістам, що прем'єр-міністр скликав нараду в Бюро національної безпеки за погодженням із президентом у зв'язку з «кризовою ситуацією». Він не уточнив, про що йдеться, але закликав журналістів «не публікувати неперевірену інформацію».
Перед цим польські ЗМІ оприлюднили інформацію про вибух у селі Пшеводув, що розташоване біля кордону з Україною. Зазначається, що внаслідок вибуху загинуло двоє людей, але причини інциденту невідомі.
Речник місцевого управління пожежної служби лише зазначив журналістам, що надзвичайники отримали інформацію про вибух. За даними ЗМІ, на місці перебувають служби та представники армії.
Глава Люблінського воєводства розповів, що зараз їде на місце події. Влада перевіряє, чи не є цей інцидент випадковістю.
Тим часом AP з посиланням на високопоставленого чиновника розвідки США пише, що російські ракети перетнули територію Польщі, вбивши двох людей.
Реакція партнерів
Доповнено о 21:17. Міністр оборони Латвії Артіс Пабрікс висловив «співчуття польським братам по зброї».
«Злочинний російський режим випустив ракети, які не лише цілили по мирним українцям, а й впали на територію НАТО в Польщі. Латвія повністю підтримує польських друзів і засуджує цей злочин», — написав він у соцмережах.
А МЗС Естонії повідомило, що зараз тісно консультується з Польщею та іншими членами НАТО.
«Естонія готова захищати кожен дюйм території НАТО. Ми повністю солідарні з нашим близьким союзником Польщею», — повідомили там.
Водночас речник Пентагону, генерал Патрік Райдер заявив, що у США знають про повідомлення ЗМІ щодо вибуху у Польщі, але зараз не мають жодної інформації, щоб підтвердити їх.
Нагадаємо, що Польща є членом НАТО, а отже на неї поширюється дія 5 статті Альянсу: напад на будь-яку з держав-членів НАТО розглядається як напад на них усіх. Стороні, яка зазнала нападу, інші члени НАТО індивідуально чи спільно мають надати таку допомогу, яка вважатиметься необхідною, включно із застосуванням збройної сили, для відновлення та збереження безпеки на території Альянсу.
Масований ракетний удар по Україні
15 листопада російсько-окупаційні війська відновили масовані обстріли по об'єктах енергосистеми України. Вибухи лунали у Києві, Київській, Львівській, Харківській, Вінницькій, Житомирській, Полтавській, Волинській, Рівненській, Хмельницькій, Кіровоградській та ще низці областей.
У багатьох регіонах зникло світло — через влучання у місцеві об'єкти енергетики або через запроваджені екстрені графіки відключень електроенергії.
У Києві відомо щонайменше про одну жертвувнаслідок влучання у житловий будинок Печерського району. У Львові одна людина зазнала тяжкого поранення, зараз поранений — на операційному столі.
Загалом, за даними Повітряних сил ЗСУ, окупанти випустили по Україні близько 100 ракет, перевершивши масований ракетний удар 10 жовтня, коли вони застосували 84 ракети.
Міністр енергетики України Герман Галущенко попередив, що масована ракетна атака 15 листопада може мати вплив не тільки на енергосистему України, але й на енергосистеми деяких наших сусідів. Так, перебої з електроенергією фіксували у кількох регіонах Молдови.