Прем’єр Молдови просив Порошенка зняти санкції з придністровського заводу. Через 12 днів обмеження скасували — ЗМІ
Прем’єр—міністр Молдови Павєл Філіп у 2018 році просив президента України Петра Порошенка та прем’єра Володимира Гройсмана скасувати санкції проти металургійного заводу з невизнаного Придністров’я. Через 12 днів керівництво України зняло ці обмеження.
Про це йдеться у спільному розслідуванні журналістів програми «Схеми» та молдовського видання RISE Moldova.
Йдеться про Молдовський металургійний завод (ММЗ), розташований у місті Рибниця в невизнаному Придністров’ї. Це підприємство за перші 9 місяців виплатило в бюджет самопроголошеної республіки понад 7 мільйонів доларів. У 2017 році виручка заводу склала 217 мільйонів доларів, що можна порівняти з усім бюджетом Придністров’я — 234 мільйони.
ММЗ — єдине молдовське підприємство, яке потрапило під санкції України. Чому їх запровадили, влада не пояснила.
В розпорядженні журналістів опинився лист прем’єра Молдови до українського колеги та президента України. Філіп звернувся через «критичну ситуацію», що склалася на заводі, який є найбільшим виробником металу в Молдові.
«Беручи до уваги вищевикладене, звертаюся до Вас з проханням розглянути проблеми, пов'язані з діяльністю ММЗ і знайти рішення для розблокування діяльності цієї важливої економічної одиниці», — пише він.
Як зазначають автори розслідування, керівництво України розглянуло це звернення доволі швидко: 7 березня 2018 року лист відправив уряд Молдови, а вже 19 березня Рада національної безпеки і оборони зняла ембарго з підприємства, і в цей же день Порошенко підписав указ про скасування санкцій.
Водночас в Україні можновладці перекладають одне на одного відповідальність за це рішення. Так, у РНБО заявили, що ідея скасувати санкції належить Службі безпеки, а в СБУ сказали, що ініціатива йшла від Адміністрації президента.
Прем’єр Молдови на запитання журналістів, чому він лобіював зняття санкцій з придністровського підприємства, відповів: «Поговоримо в інший раз».
Колишній «президент» невизнаного Придністров’я Євгеній Шевчук вважає, що рішення про скасування санкцій не було безплатним, але не знає, чи була корупція з боку керівників української держави.
«Без доказів це буде фейк, але скасували не безплатно. У Кишиніві знають як. Більш того, без Кишиніва вирішити (проблему зняття санкцій — ред.) коштувало б дорожче», — сказав він.
Нагадаємо, в лютому 2019-го «влада» Придністров'я заявила, що хоче відкрити офіційні представництва в Києві та Брюсселі.