Прем’єр Пакистану заявив, що жертви зґвалтування носять «замало одягу». Йому відповіли обуренням і протестами
Прем’єр—міністр Пакистану Імран Хан заявив, що жертви зґвалтувань самі в цьому винні, бо носять «замало одягу». Після цього правозахисні організації зажадали вибачення Хана за його слова, а деякі активісти організували протести.
Про це повідомляє AFP.
Відповідь Хана пролунала під час інтерв’ю американському виданню Axios, фрагмент із якого оприлюднили ще 21 червня. Журналіст питав прем’єра Пакистану про те, що робити з «епідемією зґвалтувань» у країні, й цитував слова Хана про те, що носіння жінками традиційного одягу допомагає «вгамувати спокусу» в чоловіків.
Хан у відповідь почав говорити, що під «спокусами» мав на увазі, приміром, наявність «нічних клубів» (яких, стверджував він, у країні нема). А далі уточнив, що мав на увазі під одягом: «Якщо жінка носить замало одягу, це матиме вплив на чоловіка, якщо він не робот. Це ж усім зрозуміло».
На слова Хана в четвер, 24 червня, відреагували понад десяток правозахисних організацій, зокрема Комісія з прав людини Пакистану. Вони зажадали від прем’єра Пакистану вибачень.
«[Слова Хана] по-небезпечному спрощують ситуацію і лише посилюють поширене в суспільстві враження, що жінки є "свідомими" жертвами, а чоловіки — "безпорадними" агресорами», — йдеться в заяві, яку цитує AFP.
У п’ятницю, 25 червня, також відбулися протести проти заяв Імрана Хана у великих пакистанських містах Карачі й Лахор.
У Пакистані дівчат і жінок, які стали жертвами сексуального насилля, часто в цьому звинувачують, писало BBC. Через це про випадки насильства повідомляють украй рідко, а законодавчі та юридичні процедури часто не забезпечують покарання ґвалтівникам.
За показником гендерної рівності, який складає Всесвітній економічний форум, Пакистан у 2020 році посів 151-ше місце з-поміж 153 країн. За деякими даними, у країні щодня повідомляють приблизно про 11 випадків зґвалтування, тобто майже про 20 тисяч випадків на рік.
У листопаді 2020 року президент Пакистану Аріф Алві схвалив зміни до законодавства, які пришвидшили процес розгляду справ щодо зґвалтування й запровадили покарання у вигляді хімічної кастрації для ґвалтівників.