Про президентські амбіції та рік іспитів для міністрів — головні тези прес-конференції Гройсмана
Володимир Гройсман похвалив команду Кабміну і заявив, що не планує жодних змін в уряді наступного року.
«Я не столичний. Багато речей мене досі дивують. Цинізм людей, необов’язковість. Мене часто підставляють. Досі не звикну до тутешнього життя», — колишній мер Вінниці, а сьогодні — прем’єр-міністр України Володимир Гройсман півтори години говорив із журналістами про роботу кабміну в 2017 році.
Пресу зібрали в будинку Уряду. Невелика черга на вході, звірка за редакційними посвідченнями, прохід через металошукачі — два десятки камер та близько 40 різних ЗМІ опинилися віч-на-віч з головою виконавчої влади. Кожен тримав табличку з назвою медіа та готував запитання до урядовця.
Нас заспокоїли, що запитати встигнуть усі охочі. Зайшовши до зали, прем’єр посміхнувся й пообіцяв щиру розмову.
Громадське публікує головні тези.
Про роботу уряду
Володимир Гройсман похвалив команду Кабміну і заявив, що не планує жодних змін в уряді наступного року.
«Але це не означає, що в міністрів є повний імунітет. Час навчання у 2017 році для міністрів закінчився. 2018-й — рік іспитів».
«Мені потрібна довіра людей», — наче мантру впродовж всієї зустрічі повторював прем’єр-міністр України.
Про президентські амбіції
На тлі фраз про необхідність довіри громадськості та «великий потенціал України», логічним стало запитання журналістів про президентські амбіції політика. Гройсман спершу згадав про успіхи на посаді очільника Вінниці, а тоді сказав, що хоче досягти такого ж в Україні загалом:
«Хто де працюватиме в майбутньому, тільки бог знає. Я хочу послужити Україні так, щоб ні від кого не довелося ховати очі, коли настане час піти. Люди, які мріють про посади, — глибоко хворі».
Про український продукт
У 2018-му прем’єр-міністр пообіцяв зростання виробництва українських товарів. Згадавши про закон «Купуй українське, плати українцям», — сказав, що підтримує його, попри недосконалість і потребу доопрацювання.
«Уряд пропонуватиме змінити систему державного нагляду. Не можна органам нагляду бути такими зухвалими щодо українських виробників. Наше завдання — створити клімат для бізнесу й стимулювати його. Приміром, уряд пропонуватиме ухвалити норму про 24-місячну розстрочку для підприємців на оновлення засобів виробництва. Торгівля з ЄС уже зросла на 30 відсотків. Нам потрібно переходити від сировинного типу до готового продукту».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що приховується в патріотичному законопроекті «Купуй українське, плати українцям»?
Упродовж зустрічі прем’єр більш ніж 100 разів повторив слово «реформи». Фото Мусієнко Владислав / POOL / УНІАН
Про розвиток ринку газу
Гройсман повідомив, що Україна рухається до ринку газу, наголосивши: його завдання зробити так, щоб можна було взагалі «жити без імпортного газу», не лише російського.
«Я хочу, щоб ціна газу в Україні була справедливою. У довгостроковій перспективі — досягти енергонезалежності. Нещодавно парламент ухвалив закони про дерегуляцію ринку газу. До того ж, будемо проводити і демонополізацію ринку. Нині Нафтогаз — монополіст. І це негативно впливає на ринок. Ми це виправлятимемо», — неодноразово під час прес-конференції повторював прем’єр.
Про розвиток аграрного бізнесу та ринок землі
«Фермери формують п’яту частину ВВП України. Я за те, щоб продавати українську землю саме українським фермерам, але лише в обмеженій кількості. І не продавати іноземцям та великим аграрним корпораціям. Я за українське фермерство», — сказав журналістам Володимир Гройсман. На його думку, справжній ефект буде помітним, якщо поєднати децентралізацію з розвитком аграрного сектора.
Про зарплати і соціальні виплати
«Завдання на наступний рік — середня по Україні зарплатня в розмірі 10 тисяч гривень. Пенсія збільшиться приблизно на 900 гривень. Також збільшимо пенсії для військовослужбовців. В Україні близько 550 тисяч ветеранів».
Над збільшенням виплат ветеранам кабмін, за словами Гройсмана, працює спільно з РНБО. І, якщо все вдасться, середня пенсія військовослужбовців зросте на півтори тисячі, а для тих, хто має бойові заслуги, ще більше.
Про освітню й медичну реформи
Під час зустрічі було помітно, що прем’єр особливо пишається медичною реформою. Початок системних змін у цій галузі для Володимира Гройсмана — це крок у систему, «яку раніше всі боялися зачепити й зворушити».
Окрема тема розмови — освітня реформа, що викликала обурення держав-сусідів, зокрема, Угорщини. Позиція Гройсмана — захищати треба українську мову, водночас закон не звужує можливості нацменшин, а навпаки — розширює їх.
«Україна — велика країна. Нас 45 мільйонів. Не треба з нами говорити ультиматумами. Не втрачайте ниток дружності, а надто не будьте зверхніми. Це ми не терпітимемо», — різко висловився він.
Про суди
Упродовж зустрічі прем’єр більш ніж 100 разів повторив слово «реформи». Утім, на запитання Громадського: а що Уряд зробив такого, щоб не допустити негативних оцінок західних партнерів щодо реформ в Україні, прем’єр чесно відповів:
«Важливо говорити об’єктивно. Нам дуже потрібен антикорупційний суд. І не тому, що про це говорять міжнародні партнери. Це потрібно Україні. Ви думаєте, мені корупціонери не заважають працювати? Я, прем’єр-міністр, не зміг цьогоріч упровадити встановлення сканерів на митниці, які б запобігали контрабанді, саме через корумпованість окремих осіб! Я величезні надії покладаю на новий Верховний Суд. Що він буде відкритим і користуватиметься довірою людей. І не дай Бог там заведеться шкідник, який знищить цю систему.
Дуже сподіваюся, що врешті антикорупційні інституції в Україні запрацюють як слід. Зі свого боку гарантую, що забезпечу їхнє повне фінансування. Ні дня затримки в цьому питанні не буде. Можливо, не всі реформи йдуть так швидко, як я хотів би. Але не створюйте негативної оболонки навколо України. Так, як ми інколи самі себе показуємо, нам і ворогів не треба», — підсумував прем’єр-міністр.