Президент Хорватії хоче разом із Туреччиною блокувати вступ Швеції та Фінляндії до НАТО — ЗМІ

Президент Хорватії Зоран Міланович висловив бажання, щоб його країна наслідувала приклад Туреччини, намагаючись заблокувати вступ Швеції та Фінляндії до НАТО.

Про це пише Associated Press.

А втім, видання зазначає, що Міланович перебуває у «запеклій суперечці» з прем'єр-міністром Хорватії Андрієм Пленковичем щодо низки питань, зокрема, чи підтримувати заявки на вступ до НАТО, подані Швецією та Фінляндією.

Ще 27 квітня президент Хорватії заявив, що Фінляндія та Швеція не можуть приєднатися до Альянсу, допоки Боснія та Герцеговина — федеративна держава, до якої входять Федерація Боснії та Герцеговини (відома також як Мусульмано-Хорватська федерація) та Республіка Сербська. Керівництво країною забезпечує президія, що складається з трьох представників основних релігійно-етнічних груп — мусульман боснійців, католиків хорватів та православних сербівБоснія та Герцеговина не змінить свій закон про вибори: Міланович наполягає на реформі для забезпечення «легітимного представництва хорватів».

Раніше Міланович уже заявляв, що парламент Хорватії не повинен ратифікувати приєднання до НАТО будь-яких нових країн, оскільки вважає це «дуже небезпечною авантюрою».

Зазначимо, для того, щоб будь-яка нова країна приєдналася до НАТО, усі члени Альянсу мають погодитися на це одностайно.

Що передувало?

18 травня, коли стало відомо, що Фінляндія та Швеція офіційно подали заявки на приєднання до НАТО, президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган виступив перед своєю «Партією справедливості та розвитку» (AK Parti) і заявив, що Туреччина не погодиться на будь-яке розширення НАТО, яке може зробити військовий альянс менш захищеним або завдати шкоди його власній безпеці.

Раніше Туреччина неодноразово критикувала Швецію та інші західноєвропейські країни за їхні дії щодо організацій, які Анкара вважає терористичними, зокрема курдських бойових угруповань, а також послідовників ісламського священнослужителя Фетхуллаха Гюлена, що базується у США.

Ердоган висловився проти вступу Фінляндії та Швеції в НАТО і заявив, що делегаціям цих країн не потрібно приїжджати до нього, щоб переконати у зворотному. Насамперед Ердоган хоче, щоб Туреччині «видали Зокрема, президент Туреччини звинувачує Фінляндію та Швецію, що ті надають підтримку членам «Робітничої партії Курдистану» (PKK), «Загонів народної оборони» (YPG) тощо. Ердоган заявив, що Швеція «відмовилася видавати терористів до Туреччини, але наважується просити про членство в НАТО». За його словами, деякі скандинавські країни діють як «гостинні будинки для терористичних груп»терористів».

За даними Financial Times, на зустрічі послів НАТО 18 травня Туреччина заблокувала первинне рішення Альянсу обробити запити Фінляндії та Швеції про приєднання, що ставить під сумнів надії на їхній швидкий вступ.