Президент Казахстану доручив налагодити постачання нафти в обхід росії
Президент Казахстану Касим—Жомарт Токаєв доручив диверсифікувати постачання нафти з пріоритетом для Транскаспійського транспортного маршруту — шляху до країн Європи в обхід росії. Перед цим російський суд призупинив роботу морського термінала, який є основним експортним маршрутом для казахстанської нафти.
Про це повідомили у пресслужбі президента Казахстану.
Після рішення російського суду Токаєв зібрав нараду щодо розвитку транспортно-транзитного потенціалу Казахстану, де доручив опрацювати альтернативні маршрути комунікації та доставки вантажів, а також диверсифікацію постачання.
Президент Казахстану розпорядився, щоб національна нафтова компанія «КазМунайГаз» опрацювала диверсифікацію постачання нафти, зокрема через Транскаспійський маршрут. Цей міжнародний транспортний коридор пролягає через Китай, Казахстан, акваторію Каспійського моря, Азербайджан, Грузію та далі до Туреччини та країн Європи.
Токаєв заявив, що Казахстану потрібно сформувати альтернативні залізничні маршрути та зміцнити свій залізничний парк, а також трансформувати «Казахстанські залізні дороги» у національну транспортно-логістичну компанію.
Окрім того, він розпорядився трансформувати порти Казахстану, перетворивши їх на «один із провідних хабів Каспійського моря».
«Казахстан ніколи не був морською країною і тому не задіяв у повному обсязі можливості морських перевезень. Тепер інший час», — сказав він.
Що передувало?
російський суд на 30 діб призупинив роботу морського термінала Каспійського трубопровідного консорціуму, який є основним експортним маршрутом для казахстанської нафти. На нього припадає понад 80% від обсягів, що прокачуються трубопроводом.
Рішення ухвалили після пропозиції президента Казахстану Касима-Жомарта Токаєва допомогти Європі подолати енергетичну кризу, хоча офіційно підставою стали «знайдені порушення».
У розмові з главою Євроради Шарлем Мішелем Токаєв висловив стурбованість через загрози енергетичній безпеці у світі та заявив, що Казахстан готовий «використати свій вуглеводневий потенціал для стабілізації ситуації на світових та європейських ринках».
Нагадаємо,3 червня Рада Євросоюзу затвердила шостий пакет санкцій проти росії, який передбачає скорочення імпорту російської нафти. ЄС забороняє закупівлю, імпорт та перевезення сирої нафти та деяких нафтопродуктів із росії до ЄС. Поступова відмова від російської нафти триватиме 6 місяців для сирої нафти та 8 місяців для інших нафтопродуктів.