Президентство Зеленського, деолігархізація й купівля «Української правди». Інтерв'ю з Томашем Фіалою

Як обмежити вплив олігархів? Яка головна проблема президентства Зеленського? Навіщо було купувати «Українську правду»? Чи варто забороняти іноземцям володіти українськими ЗМІ?

Про все це в етері програми «Мокрик По Живому» на hromadske розповів генеральний директор Dragon Capital Томаш Фіала.

Про причину купівлі «Української правди»

Співзасновниця й колишня власниця «Української правди»Олена Притула звернулася до нас. Я хвилювався, що якщо ми відмовимось від цього, щоб «Українська правда» не потрапила в погані руки. На той момент Віктор Медведчук скупив кілька телевізійних каналів, включаючи ZIK, з якого після цього пішла значна кількість журналістів.

Не хотілося знову потрапити в таку ситуацію, яка в Україні була у 2013 році, коли Сергій Курченко скупляв медіа і коли у журналістів дуже звузилася можливість для роботи у незалежних медіа.

Останні п'ять років ми думали, чи є сенс розширюватися у новинне телебачення. І завжди вирішували проти цього через декілька причин. Це вже не модно, аудиторія телебачення дуже сильно падає і буде далі падати.

Телебачення здебільшого дивляться люди у віці 60+. Нам здалося, що це не дуже перспективно як інвестиція і як засіб донесення правдивої інформації для майбутніх поколінь українців.

Про конкуренцію між УП та НВ

Ці видання — конкуренти, і ми це донесли й до команд УП та НВ. Їхні читачі (40%) перетинаються, хоча у кожного сайту є трішки інша направленість. Тому команди будуть працювати повністю незалежно одна від одної. Єдине, де ми бачимо можливість синергії, — технології та продажі реклами. Ринок інтернет-медіа величезний, тому конкурентів дуже багато. Але я б не сказав, що є лише два гравці.

«Українська правда» — це видання з великою історією, воно досить популярне, з більшою відвідуваністю, ніж НВ. Хоча НВ досить близько до нього підібралося за цей час. Ми бачили деякі слабкі місця «Української правди», які ми можемо посилити. Це технології, які трішки відстають, як-от швидкість завантаження сайту, якісь питання дизайну, продажу реклами.

Томаш Фіала під час інтерв'ю в етері програми «Мокрик По Живому» на hromadske, 15 червня 2021 року.hromadske

Про те, чи його статки — 340 млн доларів, як пише Forbes.ua

Ми не коментуємо оцінки, тому що ми приватна компанія, але в нас всі активи вказані на сайті, аналітики можуть спробувати підрахувати. В останні 5 років вартість наших активів збільшилася.

Це пов’язано також із ростом економіки — в останні 5 років вона росте. З 2015 по 2021 роки доларовий ВВП країни майже подвоївся, тому й вартість активів в Україні зросла.

Про те, чи вважає себе олігархом

Я підтримую демократію. А демократія — це протилежність олігархії. Демократія — це влада всіх, а олігархія — це влада 5-10 людей, які використовують свої зв'язки з президентом, з керівниками країни.

Мої юристи прочитали законопроєкт про деолігархізацію і сказали, що я не потрапляю під ті критерії — тільки під 2 з 4 (статки та володіння медіа). Хоча, звичайно, є різне володіння медіа. Є як у нас, коли ми не впливаємо на політику видання. Думаю, що президенту та його колегам треба фокусуватися не на володіння медіа, а на незалежну політику медіа.

Подивимося, якщо закон ухвалять, по двох критеріях я не прохожу. Це було б невиправдано та несправедливо, якби мене внесли до реєстру, навряд чи я туди потраплю. Є суди в Україні, які повинні вирішувати в остаточній інстанції.

Про деолігархізацію

Напрям боротьби з олігархами — він правильний, і я радий, що президент Володимир Зеленський і його політична партія на цьому фокусуються.

Закон про олігархів не працюватиме, якщо у нас не буде справедливого суду, не будуть правильно працювати правоохоронні органи. Без верховенства права цей закон — це імітація боротьби, легкий спосіб відзвітуватися перед виборцем, мовляв, я ось ухвалив закон, тут призначив людей — ось олігархи.

Складніший шлях досягнення цієї мети — це реформувати суди, правоохоронні органи й побороти корупцію.

Томаш Фіала під час інтерв'ю в етері програми «Мокрик По Живому» на hromadske, 15 червня 2021 року.hromadske

Про рішення Зеленського стати президентом

Конкурувати за аудиторію першого обличчя в країні має людина, яка вже тривалий час десь про політику висловлювалась, розуміє економіку, готова прийти до журналістів перед виборами на дебати.

У Зеленського на той момент цього розуміння не було. Зараз цього розуміння, думаю, суттєво більше, ніж було 2 роки тому. Наскільки воно сьогодні глибоке — це може кожен може оцінити для себе.

Про головну проблему президентства Зеленського

Головний ризик для України — це ризик щодо нашого північно-східного сусіда, це ризик номер один для бізнесмена, для жителя країни. Щоб з цим ризиком боротися, у нас має бути сильна армія і сильна економіка.

Тому мені б хотілося, щоб кадрова політика була покращеною. Пану Зеленському і його команді треба залучати топкадри, найрозумніших українців в уряд, управління державним майном, Офіс президента.

Треба залучати людей за професійними ознаками, знаннями, а не суто за лояльністю чи знайомству з ними в минулому житті.

Томаш Фіала під час інтерв'ю в етері програми «Мокрик По Живому» на hromadske, 15 червня 2021 року.hromadske

Про те, чи варто забороняти іноземцям володіти українськими ЗМІ

Забороняти володіти українськими ЗМІ компаніям з ЄС чи Північної Америки не варто. Це собі дозволяють лише авторитарні країни, Росія, яка років 5 тому заборонила західним інвесторам володіти російськими медіа, і їх скупили олігархи — вони стали повністю залежними.

Тому якщо Україна хоче інтегруватися в НАТО та ЄС, то забороняти володіти іноземцям медіа не вийде. Можна забороняти володіти медіа іноземцям з Росії, Білорусі й інших авторитарних країн — це буде правильно.