Прихильники Болсонару увірвалися до президентського палацу та парламенту Бразилії

Прихильники колишнього президента Бразилії Жаїра Болсонару 8 січня увірвалися до будівель усіх трьох гілок влади: президентського палацу, Сенату та Верховного суду.

Про це повідомляє CNN із посиланням на бразильські ЗМІ.

Це сталося приблизно через тиждень після інавгурації президента та представника Робітничої партії Луїса Інасіо Лули. Адміністрація ультраправого Болсонару раніше заявляла, що співпрацює з переданням влади.

Проте сам політик відкрито не визнавав своєї поразки на виборах і поїхав з країни до США ще до інавгурації Лули. Тоді прихильники Болсонару й отаборилися у столиці. Жодна з палат Бразильський парламентНаціонального конгресу зараз не засідає. Бразильські посадовці засудили дії демонстрантів.

Вибори президента

Перемогу здобув колишній президент Луїс Інасіо Лула, який керував країною з 2003 по 2010 рік. Він набрав 50,9% голосів у порівнянні з 49,1% у Болсонару.

Переможець виборів пообіцяв зокрема боротися зі знищенням тропічних лісів Амазонки, яке зараз досягло апогею за 15 років. А також хоче зробити Бразилію лідером глобальних кліматичних переговорів.

Як пише Reuters, колишній профспілковий лідер Лула організовував страйки проти військового уряду Бразилії в 1970-х роках. Його два терміни президентства позначалися економічним бумом. Він залишив посаду, маючи популярність.

Однак пізніше його Робітнича партія постраждала зокрема через корупційний скандал, через який Лулу ув’язнили на 19 місяців за звинуваченнями у хабарництві. Минулого року це рішення було скасоване Верховним судом.

Що казав Лула про російсько-українську війну?

У травні він в інтерв'ю журналу Time заявив, що у війні росії проти України «не тільки путін винен, винні також США та ЄС».

«Що було причиною вторгнення в Україну? НАТО? Тоді США і Європа повинні були сказати: "Україна не піде в НАТО". Це вирішило б проблему», — сказав Луїс Інасіо Лула.

Також експрезидент додав, що Володимир Зеленський «відповідальний за війну, як і путін, бо на війні не один винен». Лула назвав поведінку Зеленського «трохи дивною», бо той «ніби веде політичну кампанію», звертаючись до інших країн щодо підтримки України.

«Він (Зеленський — ред.) хотів війни. Якби він не хотів війни, він би ще трохи домовлявся», — заявив Лула.

Про президентство Болсонару та війну росії проти України

У квітні росія зверталася до Бразилії з проханням про підтримку в Міжнародному валютному фонді, Світовому банку та групі провідних економік G20, щоб допомогти їй протистояти санкціям Заходу, які запровадили через повномасштабне вторгнення в Україну.

Тоді в уряді Бразилії зазначили, що хотіли б, щоб росія залишилась учасником дискусій у багатосторонніх організаціях.

А от президент Бразилії Жаїр Болсонару, який відвідував Москву лише за кілька днів до вторгнення рф в Україну, нині зберігає нейтралітет. Він не засудив дії росії, що викликало критику з боку адміністрації Байдена.

Reuters пише, що відносини Болсонару з російським лідером дозволили Бразилії зберегти доступ до російських добрив, які є ключовими для величезного агробізнесу країни.