«Приймати привітання зарано»: Що Вірастюк і Шевченко кажуть про скандальні вибори на Івано-Франківщині
Василь Вірастюк — найсильніша людина 87-го виборчого округу на Івано-Франківщині. Кандидат від «Слуги Народу» переміг на довиборах до Верховної Ради. Це дані обробки всіх протоколів із дільниць. Але офіційно результати виборів ще не оголошені. Найближчий суперник Вірастюка, засновник курорту «Буковель» та кандидат від партії «За майбутнє» Олександр Шевченко заявляє про фальсифікації й оскаржує результати виборів у судах. hromadske пояснює, що не так із виборами на Прикарпатті, що про них розповідають самі кандидати та що буде далі.
Спецназ СБУ, кандидати-клони та «ревізор» Тищенко
Скандали, перерахунок голосів, зникнення членів дільничних комісій та десант підтримки з народних депутатів зі «Слуги Народу» — підрахунок голосів був схожий на гостросюжетний серіал. Який, проте, наразі не завершився.
За результатами опрацювання 100% протоколів, кандидат від «Слуги Народу» спортсмен Василь Вірастюк набрав 31,25% і перемагає на виборах. Але про свою перемогу говорить обережно: «Я не можу поки себе назвати переможцем, тому що немає офіційної інформації від ЦВК. Приймати привітання з перемогою ще, мабуть, не варто, зарано. Це можна робити, тільки коли ЦВК прийме документи, перевірить та виставить інформацію в себе на сторінці».
Про перемогу Вірастюка не хоче говорити й Олександр Шевченко. Кандидат від партії «За майбутнє», яку пов’язують з Ігорем Коломойським, за протоколами окружної виборчої комісії набрав на 749 голосів менше. Утім «клони» Шевченка — кандидати з таким самим ім’ям та прізвищем — отримали 499 голосів. Але навіть за таких розкладів Шевченко заявляє про фальсифікації та вкрадену перемогу: «За легальними протоколами виборчих дільниць штабів трьох інших кандидатів, перемогу на виборах в 184 голоси виборців отримав кандидат Олександр Шевченко. Результат голосування громадян не задовольнив владу. І почалися дії на спотворення результатів волевиявлення».
Справді, захищати голоси за Вірастюка на округ приїхала ціла провладна команда — два десятки народних депутатів від «Слуги Народу» на чолі з Миколою Тищенком. Колишній ресторатор та телеведучий влаштував на окрузі ревізію підрахунку голосів, яка перетворилась майже на реаліті-шоу тривалістю у кілька днів. Тищенко плутав Прикарпаття із Закарпаттям, звинувачував кандидата Шевченка у сепаратизмі та вимагав стати на коліна і попросити вибачення.
У ніч з 31 березня на 1 квітня до окружної виборчої комісії прибув спецпідрозділ «Альфа» Служби безпеки України. Нібито через повідомлення про замінування та захоплення заручників у виборчій комісії. З будівлі евакуювали членів ОВК, спостерігачів та довірених осіб кандидатів. Проте повідомлення про мінування та заручників не підтвердилося, кажуть у спецслужбі. Зазначимо, що охороняти виборчу комісію та забезпечувати порядок має Національна поліція України.
Викрадені бюлетені та тисяча гривень за голос
Саме у ту ніч на перше квітня, як заявляє кандидат Олександр Шевченко, було викрадено 503 бюлетені з голосами за нього. На 6 дільницях виявлено розбіжності у голосах за кандидата Олександра Шевченка — під час перерахунку їх менше, ніж у протоколі. Це підтверджують і спостерігачі. Зараз Шевченко оскаржує перерахунок голосів на цих дільницях у суді.
Ще на п’яти дільницях, де перемагав Шевченко, результати визнали недійсними. Як пояснив голова окружної виборчої комісії, через неперсональне голосування та голосування на дільницях людей не зі списку виборців цих дільниць.
Натомість Шевченко каже про масовий підкуп виборців: «В неофіційних розмовах виборці називають суми від 500 до 1000 гривень за голос. Також відбувалася роздача продовольчих пакетів від провладного кандидата». Вірастюк ці звинувачення відкидає і навпаки каже про порушення з боку штабу Шевченка: «У нас є свідчення, є відео і є докази тих фальсифікацій, вкидання та дописування якраз з боку нашого опонента».
За підсумками виборів на окрузі, поліція вже відкрила 17 кримінальних проваджень через порушення під час виборів на Прикарпатті. Зокрема, 6 — через викрадення бюлетенів.
Все вирішиться в суді
Офіційних результатів виборів наразі немає. Центральна виборча комісія отримала документи зі скандального округу та почала розгляд попереднього протоколу про результати. Але для оголошення результатів чекатиме на рішення судів.
«Дуже непрості вибори відбулись, дуже багато сигналів про порушення, на жаль. Зокрема, є ознаки того, що зникла виборча документація, а саме виборчі бюлетені, що в підсумку може ставити під сумнів остаточні результати. На жаль, це вибори, де остаточні результати будуть встановлюватись в судах, а не на виборчих дільницях», — каже голова ЦВК Олег Діденко.
Як пояснюють спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА, закон не дає можливості ще одного повторного голосування на окрузі, тому результати голосування залежать від рішень судів, де оскаржуються результати виборів на конкретних дільницях округу.