Припинити право власності на знищене житло стало простіше. Без цього неможливо отримати компенсацію

В Україні спростили процедуру анулювання права власності на знищене через російське вторгнення житло. Без цього неможливо укласти угоду купівлі—продажу нової домівки за програмою «єВідновлення».

Про це розповіла голова парламентського Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк.

За словами народної депутатки, після бронювання коштів за сертифікатом громадяни мають протягом 30 днів припинити право власності на знищене житло та оформити угоду купівлі-продажу. Тому необхідно було спростити процедуру анулювання.

Відтепер, щоб припинити право власності на знищене житло, достатньо витягу з Реєстру пошкодженого та знищеного майна (РПЗМ). Його можна отримати у нотаріуса, державного реєстратора у Центр надання адміністративних послугЦНАПі, а також у міськраді громади, де розташована знищена нерухомість.

Шуляк наголосила, що станом на 20 лютого українці використали вже 813 житлових сертифікатів на суму 1,7 млрд гривень, а ще 269 родин забронювали кошти на придбання нової домівки. Як пояснила парламентарка, бронювання коштів означає, що люди вже визначилися з об’єктом нерухомості, який планують придбати, і незабаром укладуть угоду.

Як придбати нове житло за програмою «єВідновлення»

Спершу треба подати заяву про зруйноване житло у застосунку «Дія», через ЦНАП або в нотаріуса.

Далі почекати, поки комісія органу місцевого самоврядування визначить суму компенсації.

Після цього отримати житловий сертифікат у «Дії», вибрати нове житло та забронювати кошти на нього. Протягом 5 робочих днів у застосунку надійде підтвердження про бронювання.

Останній крок — припинити право власності на знищене житло та оформити угоду купівлі-продажу на нове.

Більше про «єВідновлення»

Державна програма «єВідновлення» надає допомогу українцям, майно яких знищене чи пошкоджене внаслідок бойових дій. Ідеться про квартири, приватні будинки та інші житлові приміщення, зокрема кімнати у гуртожитках.

Подати заяву на допомогу можна в застосунку «Дія». Рішення про суму компенсації ухвалює спеціальна комісія при громаді протягом місяця.

Спершу програма була сфокусована на відновленні житла, яке має незначні пошкодження. 1 серпня 2023 року в «Дії» стартував новий етап «єВідновлення» — щодо компенсацій за повністю зруйноване житло. Також із січня 2024 року почали надавати компенсацію людям, які власним коштом відремонтували пошкоджене житло (на старті програми такі люди не могли претендувати на допомогу).

А тим, хто хоче будуватися на власній землі, радять зачекати, доки буде запроваджена послуга грошової компенсації на відбудову.