Приватну академію мистецтв у Києві перевірять через мовний скандал, її можуть позбавити ліцензії
Київську академію прикладних мистецтв після мовного скандалу можуть перевірити на дотримання умов ліцензії. Перший проректор та засновник цього освітнього закладу відмовляється використовувати державну мову.
Про це розповів Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
За його словами, зараз у приватному навчальному закладі тривають заходи державного контролю за застосуванням державної мови.
Підставою для перевірки стали звернення щодо порушення мовного законодавства.
Так, перший проректор та засновник академії Олександр Лубянський під час офіційного заходу «Творчий День відкритих дверей» заявив, що «саме російська мова є київською мовою».
«У цьому факті вбачаються ознаки публічного приниження державної мови», — пояснив Кремінь.
В іншому випадку — студентку вигнали з аудиторії через те, що вона виступила проти використання проректором російської мови під час освітнього процесу.
«[Ця історія] вже набула значного суспільного розголосу», — додав Уповноважений із захисту державної мови.
За його словами, наразі очікується відповідь із поясненнями від ректорки Світлани Лубянської та самого проректора — її чоловіка. Також Лубянського попросили надіслати копії документів, що підтверджують рівень володіння ним державною мовою.
«За результатами держконтролю буде прийматися рішення щодо застосування санкцій відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення», — розповів Кремінь.
Крім того, він наголосив, що демонстративне нехтування нормами законодавства про державну мову може вказувати на неналежну організацію освітнього процесу загалом.
А отже, надалі може бути порушено питання про перевірку дотримання умов ліцензії Київською академією прикладних мистецтв на здійснення освітньої діяльності.
Про скандал
Напередодні блогерка Емма Антонюк переповіла в Instagram історію своєю підписниці Марічки Довгополюк — студентки Київської академії прикладних мистецтв, яка готує перукарів.
Як розповіла дівчина, під час перших зборів проректор Олександр Лубянський запитав у студентів, хто з них проти, аби він розмовляв російською. Довгополюк підняла руку.
Антонюк додала аудіозаписи нібито з промовою Лубянського. Чоловік згадав про образу на нотаріуса зі Львівщини, який просив у нього за довіреність на транспортний засіб 9 тисяч гривень.
«Я не люблю дві речі — нахабства і злодіїв. І ще не люблю тупість. Краще з розумним втратити, ніж з тупим знайти. А ще я люблю своє — свою сім'ю, своє місто, свою академію, а вона мені буде розповідати, якою мовою розмовляти», — каже чоловік.
Далі він обурюється, що дівчина «у своїй країні хоче українську мову», додавши, що він російськомовний киянин у третьому поколінні.
«Взагалі розмовляй англійською! Ми в Євросоюз йдемо, англійську треба знати. Ти, мабуть, в школі погано вчилася. Треба розуміти, як зі старшими розмовляти», — заявляє чоловік, якого в дописі називають проректором.
Він порадив студентці забрати документи та не відстоювати свою позицію, адже він «злопам’ятний» та його «всі знають».
За словами Антонюк, оскільки більшість лекцій у навчальному закладі також читають російською, Марія була змушена забрати документи та повернутися до Львова.