Про європейську душу, культуру гендеру та відкритість: про що говорив Франциск по приїзді до Угорщини
Глава католицької церкви Папа Римський Франциск 27 квітня розпочав апостольську подорож до Угорщини. У перший день він зустрівся з представниками угорської влади, зокрема президенткою Каталін Новак та прем’єр—міністром Віктором Орбаном. Під час промови понтифік закликав угорську владу дивитися за межі національних кордонів і шукати миру.
Про це пише Vatican News.
Будапешт — місто об’єднання
Свою промову Франциск почав з розповіді про Будапешт. Він зазначив, що хоч столиця й має давнє походження — кельтське та римське, «її пишність пов’язана з сучасністю». Франциск згадав і про трагічні сторінки історії — насильство та утиски, нацистську та комуністичну диктатури.
Він нагадав, що Будапешт постав 150 років тому внаслідок злиття міст Буди, Обуди та Пешта.
«Народження цієї великої столиці в серці континенту нагадує про об’єднавчий процес, розпочатий Європою, в якій Угорщина знаходить своє життєве русло», — сказав Франциск.
За його словами, після Другої світової війни на європейському континенті панувала велика надія, що тісніші зв’язки між націями допоможуть запобігти майбутнім конфліктам.
Проте, зауважив Франциск, тепер «хорова мрія про мир» поступається місцем «солістам війни».
Віднайдення «європейської душі»
Папа Римський заявив, що на цьому історичному етапі Європа є фундаментальною, бо «завдяки своїй історії вона представляє пам’ять людства, а тому покликана відігравати належну їй роль».
За його словами, роль Європи «поєднувати віддалених і приймати народи, нікого не залишаючи ворогом назавжди». Тому потрібно «наново віднайти європейську душу»: «ентузіазм і мрію батьків-засновників, які зуміли заглянути за межі свого часу, через національні кордони та негайні потреби, породивши дипломатію, спроможну наново зшивати єдність».
Далі понтифік запитав, «маючи на думці багатостраждальну Україну»: куди поділися «креативні зусилля» на користь миру?
Про сім’ю та культуру гендеру
Папа Франциск розповів, що мріє про Європу, зосереджену на людині й на народах, де впроваджується ефективна політика на підтримку народжуваності та сім’ї.
За його словами, «пагубний шлях ідеологічних колонізацій» в Європі усуває відмінності, як у випадку «культури гендеру», або «протиставляє життєвій дійсності редуктивні бачення свободи», наприклад, «нахваляючись як здобутком безумним “правом на аборт”».
На думку понтифіка, найвідоміший міст Будапешта — Ланцюговий міст Сечені через Дунай — допомагає уявити Європу, де кожна ланка є важливою.
За його словами, Угорщина також може запропонувати свій особливий екуменічний характер, оскільки в країні різні конфесії живуть без суперництва.
Християнські цінності відкритості
Глава католицької церкви підкреслив, що «християнські цінності не можуть бути засвідчені через закам’янілість чи замкнутість, бо Христова істина веде до лагідності та ввічливості в дусі блаженств».
Папа згадав у цьому контексті святого Стефана, першого короля Угорщини, який жив у часах, коли «християни Європи були в повному сопричасті».
Франциск процитував повчання, які монарх залишив своєму синові Емерику. Зокрема, він повчав його бути шанобливим не лише з родичами та знаттю, і не тільки з ближніми, але й з чужинцями.