🎧 «Прохачі лікарської милості», або Як пацієнту знайти грамотного лікаря / подкаст hromadske

У сьомому епізоді подкасту «Я і воно: як пережити онко» авторка Яна Сєдова разом з Мілою Реутовою, яка пережила рак і веде блог обізнаного онкопацієнта, а також є учасницею ініціативи Inspiration Family, говорять про те, чому в нинішній системі охорони здоров'я пацієнт нерідко змушений випрошувати допомогу навіть у критичній ситуації.

Як і хто має це змінювати? Про що слід пам'ятати, коли вперше стикаєшся з діагнозом «рак»? І як знайти такого лікаря, з яким пацієнт буде працювати в одній команді заради перемоги над хворобою?

Слухайте в Apple Podcasts, подкастах Google та SoundCloud.

Головні орієнтири, про які Міла і Яна розповідають у подкасті:

— Шукайте вузького фахівця з конкретного онкозахворювання, тому що онкологія охоплює дві сотні різновидів раку.

— Шукайте прогресивного лікаря, який буде в курсі останніх досліджень у галузі онкології, відвідує міжнародні конференції.

— Не бійтеся шукати другу, третю думку: можливо, істина буде на стику думок різних лікарів.

— Перед походом до лікаря складіть список питань, що цікавлять; грамотний лікар повинен бути готовим відповідати на всі запитання пацієнта.

— Якщо ви будете певний час чекати в черзі, варто обмежити участь у розмовах під кабінетом, тому що в державних клініках часто гнітюча атмосфера, і до моменту розмови з лікарем ви можете отримати негативний емоційний заряд, що ускладнить бесіду з лікарем.

— Приходьте до лікаря зі своєю історією, розповідайте правду про свій стан: озвучте і шкідливі, і корисні звички, розкажіть, чому прийшла на прийом і що змінилося в той момент, коли щось почало вас турбувати, розкажіть сімейну історію захворювань.

— На зустрічі уточніть, як звучить діагноз і що він означає, які є варіанти лікування, яку схему (і чому саме таку) пропонує лікар.

— Дізнайтеся, на підставі яких міжнародних протоколів лікар хоче діяти; як може проходити лікування за цією схемою, чого очікувати на кожному етапі, скільки ці етапи триватимуть, які можливі ускладнення і що в таких випадках належить робити за протоколом.

— Як зв'язатися з лікарем або клінікою в разі ускладнень.

— Яких результатів прагне досягти лікар.

— Запитайте, як ви можете допомогти собі під час лікування, щоб воно відбувалось максимально ефективно.

— Якщо у вас виникли гарні особисті взаємини з лікарем, не забувайте, що головне все-таки — це його професіоналізм.

— Шукайте такого лікаря, з яким ви будете в одній команді проти хвороби.

— Намагайтеся дізнатись про своє захворювання і можливості лікування якомога більше, це допоможе разом з лікарем приймати зважені рішення.