Прокуратура просить взяти Порошенка під варту з можливістю застави у 1 млрд грн

Прокуратура просить на два місяці взяти під варту п'ятого президента Петра Порошенка з можливістю застави у мільярд гривень у справі про постачання вугілля з тимчасово окупованих територій.

Про це прокурори заявили під час судового засідання 17 січня.

Сторона обвинувачення пояснює необхідність такого запобіжного заходу характером кримінального провадження, розміром збитків та майновим становищем Порошенка. Прокурори вважають, що такий запобіжний захід забезпечить виконання політиком процесуальних зобов'язань.

Також п'ятого президента просять зобов'язати не відлучатись із Києва та області, здати паспорти для виїзду за кордон, повідомляти слідчого про зміну місця проживання та носити електронний браслет (у разі сплати застави).

Водночас адвокати Порошенка просять відхилити клопотання прокуратури. Також від суду поставити питання про реєстрацію кримінального провадження про притягнення завідомо невинного до відповідальності.

Повернення Порошенка

П'ятий президент повернувся у Київ із Варшави о 9:10 17 січня. В аеропорту «Жуляни» його зустріли співробітники ДБР, які, за їхніми словами, намагалися вручити п'ятому президенту процесуальні документи: повістку до суду та копію клопотання. Проте він відмовився і нібито втік.

На 17 січня було призначене й судове засідання щодо обрання запобіжного заходу Порошенку. Воно розпочалося приблизно об 11:45. Однак суддя оголошував перерву до 14:00, щоб адвокати могли ознайомитися з матеріалами справи. Оскільки адвокати заявили, що у політика немає статусу підозрюваного.

Сам Порошенко заявив, що йому «ніхто й ніколи не вручав підозру», а до суду вінвирішив з'явитися без повістки, на підставі інформації в медіа, «щоб з'ясувати свій статус». Зазначимо, що в ДБР повідомляли, що повідомлення про підозру експрезиденту направили поштою.

Засідання поновилося о 14:25.

Підозра Порошенку

20 грудня 2021 року Петрові Порошенку оголосили про підозру за трьома статтями Кримінального кодексу: щодо фінансування тероризму, державної зрадита сприяння діяльності терористичної організації. Йому загрожує до 15 років ув'язнення з можливою конфіскацією майна.

Йдеться про схему постачання вугілля з тимчасово окупованих територій на 1,5 мільярда гривень та сприяння терористичним організаціям «ЛНР» і «ДНР».

Порошенка підозрюють у тому, що він за попередньою змовою з групою людей (зокрема з представниками вищого керівництва Росії) сприяв діяльності «Л/ДНР», а ще — у купівлі вугілля на окупованих територіях за державні кошти. На думку слідства, своїми діями фігуранти зробили Україну енергетично залежною від РФ та бойовиків на Донбасі.

У цій справі, крім Порошенка, фігурантами вже є народний депутат Віктор Медведчук, колишній міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин та ексрадник міністра екології Сергій Кузяра.

Захист Порошенка відкидає звинувачення. Адвокати експрезидента та він сам вважають справу політично вмотивованою.