Проти «гендеру» і за «інститут сім’ї»: чи є у словах Турчинова мова ворожнечі?

Замінити «гендер» на «стать», не ухвалювати Стамбульську конвенцію в Україні, підтримати рішення місцевих рад про заборону маршів рівності та порівняти ЛГБТ—активістів з «русским миром» — секретар Ради національної безпеки і оборони Олександр Турчинов висловив усі ці тези в одному блозі. Турчинов зізнався, що колеги переконували його не друкувати цей матеріал, але він не послухав.

«Біблію не перепишеш, а в ній сказано, що Господь ну дуже не толерантно ставиться до збочень. Вона говорить, що створивши людину за своїм образом і подобою, Бог створив лише чоловіка і жінку — лише дві статі, а не сотню гендерів», ідеться у зверненні Турчинова.

Інститут масової інформації в Україні вбачає у висловлюванні Турчинова мову ворожнечі. Зокрема, прослідковуються слова з негативною конотацією.

«Мовляв, ЛГБТ-спільнота якимось чином загрожує процвітанню України. Створюється таке враження. Це може спонукати людей до якихось дій, наприклад, стосовно ЛГБТ-спільноти. Це абсолютно неприпустима ситуація», — сказала директорка Інституту Оксана Романюк.

Вона вважає, що людині на державній посаді писати такі речі — безвідповідально.

Окрім цього, заяви Турчинова порушують норми Конституції України, каже речниця міжнародної правозахисної організації Amnesty International Ukraine Марія Гур'єва. Вона назвала заяви Турчинова, як представника влади, «особливо тривожним».

«Це порушує не лише міжнародні конвенції й міжнародні норми, подібні висловлювання також порушують Конституцію України, яка передбачає захист прав громадян і захист рівності, і також створюють у суспільстві певний фон, який нібито виправдовує те насильство, яке зараз чиниться стосовно різних категорій громадян, зокрема, ЛГБТ-активістів, ромських родин, просто активістів».

В Amnesty International Ukraine кажуть, що такі заяви збільшують рівень агресії та нетерпимості. Понад те, організація сподівається на спростування заяви.

«Ми сподіваємося, що ця позиція буде або спростована, або інші офіційні представники держави скажуть, що озвучення такої позиції неприпустиме, і це не є офіційною позицією держави стосовно громадян і громадянок», — сказала Гур’єва.

Висловлювання, що спонукають до насилля, вважають «небезпечною мовою». «Мовою ворожнечі» вважаються образливі слова, які пригнічують людську гідність, каже британський історик та письменник Тімоті Гартон Еш. За словами історика, відрізнити мову ворожнечі від небезпечної можна в залежності від контексту.

«В Україні ви самі можете розібратися, чи є те або інше висловлювання дискримінацією меншості: російської, української, польської, єврейської, мусульманської. У вільному суспільстві, де існують плюралістичні медіа, верховенство права, потужне громадянське суспільство (наприклад, у таких країнах, як Велика Британія чи Ірландія), така мова не буде небезпечною. Але вона може бути надзвичайно небезпечною там, де йде війна, у такій ситуації, як в Україні чи колишній Югославії. Отож, важливим є фактор контексту», — говорить Тімоті Гартон Еш.

Він упевнений, що так звану «небезпечну мову» можна заборонити законом. А от «мові ворожнечі» має протистояти громадянське суспільство.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Дозволити уряду вирішувати, що не можна казати, — це повернення під нагляд Великого брата» — історик про свободу слова

Зазначимо, що 161 стаття Кримінального кодексу України говорить про порушення рівноправності громадян залежно від їхньої расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками.

У частині першій цієї статті дається таке визначення мові ворожнечі: «умисні дії, спрямовані на розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті, на приниження національної честі та гідності, або образа почуттів громадян у зв'язку з їхніми релігійними переконаннями, а також пряме чи непряме обмеження прав або встановлення прямих чи непрямих привілеїв громадян за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, інвалідності, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками». А санкція статті — штраф від 3400 до 8500 гривень або обмеження волі на строк до 5 років.