Протоколу про тимчасове перемир’я Мінськ-1 виповнився рік
5 вересня, виповнився рік з моменту підписання Мінського протоколу про тимчасове перемир’я.
Мирну угоду розробляли та підписували з боку України – президент Леонід Кучма, з боку Росії – посол Росії в Україні Михайло Зурабов, а также представник ОБСЕ посол Гайді Тальявіні та представники так званих республік «ДНР» та «ЛНР» - Олександр Захарченко та Ігор Плотницький.
Офіційно перемир'я почало діяти 5 вересня 2014 року о 18:00.
За протоколом обидві сторони конфлікту мають виповнити наступні кроки:
- Забезпечити негайне двостороннє припинення застосування зброї.
- Забезпечити моніторинг та верифікацію з боку ОБСЄ режиму незастосування зброї.
- Здійснити децентралізацію влади, зокрема через ухвалення Закону України «Про тимчасовий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» (Закон про особливий статус).
- Забезпечити постійний моніторинг на російсько-українському державному кордоні та верифікацію з боку ОБСЄ зі створенням зони безпеки в прикордонних районах України та Російської Федерації.
- Негайно звільнити всіх заручників і незаконно утримуваних осіб.
- Ухвалити закон про недопущення переслідування і покарання осіб у зв'язку з подіями, які відбулися в окремих районах Донецької та Луганської областей України.
- Продовжити інклюзивний загальнонаціональний діалог.
- Вжити заходів для поліпшення гуманітарної ситуації на Донбасі.
- Забезпечити проведення дострокових місцевих виборів відповідно до Закону України «Про тимчасовий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» (Закон про особливий статус).
10. Вивести незаконні збройні формування, військову техніку, а також бойовиків і найманців з території України.
11. Ухвалити програму економічного відродження Донбасу і відновлення життєдіяльності регіону.
12. Надати гарантії особистої безпеки для учасників консультацій.
Порушення першого пункту Мінських угод - про припинення вогню - сталося одразу ж після підписання домовленостей. Українська сторона стверджувала, що обстріли і зіткнення не припинялися. Лідери самопроголошених «республік» також звинувачували Збройні сили України у бойових діях. Численні зриви перемір'я констатували упродовж всього року.
Для імплементації Мінського протоколу був узгоджений у форматі «нормандської четвірки» комплекс заходів - Мінськ-2. Його узгодили представники чотирьох країн - Росії, України, Франції та Німеччини на саміті в столиці Білорусі 11-12 лютого 2015 року.
Сьогодні президент України Петро Порошенко заявив, що 5 вересня - «перший тиждень, коли на фронті не стріляють і коли нарешті почали "працювати" Мінські домовленості».
Лідер сепаратистів Олександр Захарченко пом’якшив свою риторіку щодо виконання Мінських угод.
«Розумної альтернативи політичному вирішенню конфлікту в рамках Мінських переговорів немає», - цитує слова Захарченко сепаратистькі ЗМІ. Раніше він заявляв, що протоколу необхідно дотримуватися, але «ДНР» буде його виконувати так, «як вона їх розуміє».
hromadske.tv