«Процес Карпюка і Клиха у Чечні підриває довіру до Кадирова серед населення» — правозахисник Черкасов

Справу українців Миколи Карпюка і Станіслава Клиха у Чечні слухає суд присяжних. На думку голови ради правозахисного центру «Меморіал» Олександра Черкасова це залишає бодай найменшу надію на те, що у невинуватість українських в’язнів повірять. Адже очевидних фактів і грубих неточностей у справі суддя не помічає. Черкасов називає свідчення єдиного свідка, на які опирається слідство, «страшною ненауковою фантастикою». Про подробиці судової справи він розповів Громадському.

Що вам відомо з останнього про справу Карпюка і Клиха, в якому вони стані?

Їхній стан гірший, ніж стан Надії Савченко. Я маю на увазі, що до Савченко прикована увага. Я, звичайно, розумію, що вона фігура колоритна. А ось на процесі Карпюка і Клиха я журналістів не помітив. Знайшли їх не в Грозному — туди вони потрапили тільки на суд восени, — а в Ставропольському краю у слідчому ізоляторі вже після того, як вони дали усі можливі свідчення, якими визнали свою провину, вони погодились з усім, чого від них вимагало слідство. Справа ця, навіть за нинішніми російськими мірками, абсолютно фантастична. Те, у чому їх звинувачують, те, що говорить свідок у їхній справі, на свідчення якого все опирається, — це якась страшна ненаукова фантастика. Але загрожує їм дуже і дуже великий термін.

А чи могли б ви для наших глядачів сказати, що саме говорить цей свідок, що видається фантастикою?

Знаєте, це не поміститься у 5 хвилин. Ну, наприклад, він каже, що в Грозному на площі «Мінутка» на початку січня 1995 року в бою брали участь біля 500 українців з тих 140, які ніби-то туди приїхали, щоб воювати. І це буквально на двох сусідніх сторінках, у висновках — 500 зі 140. Сильно. Ну і всі інші свідчення такі ж. Щоправда, це потрібно вже знати не лише науку і арифметику, а й знати проте, що ж відбувалося 20 з лишком років тому у Чечні.

Наприклад, свідок каже, що він воював з російськими військами у Чечні. Свідок — це такий Малофєєв, який, цілком імовірно, і воював тоді у Чечні. Але зараз засуджений за тяжкою кримінальною статтею, у нього й так термін більше 20 років, він важко хворий і погоджується з усім, чого від нього вимагають. Так от, він каже, що воюваз з російськими військами у Чечні в 1997 році. А після першої чеченської війни до 31 грудня 1996 рку всі російські війська звідти були виведені. Тобто це фантастика з точки зору хронології.

Якщо ми будемо розбирати за місце і часом події у Грозному, — те, що напочатку розповів Малофєєв слідчим, а за ним підтвердили Карпюк і Клих, ніяк не співставне з ходом бойових дій під час першої Чеченської війни. А те, що їм це інкримінували, а вони взяли це на себе: вбивство 30-ти російських солдат у певних районах Грозного, тобто в районі площі «Мінутка», біля залізничного вокзалу, президентського палацу — вибачте, ми один за одним почали з’ясовувати, де ці солдати загинули. 18 з них убили на чималій відстані від того, де Карпюк і Клих нібито були у той час, на думку слідства. А з тих 12, що залишилися, — причина смерті — підрив бойових машин, підбитих з гранатометів. У Карпюка і Клиха, за версією слідства, була лише легка стрілецька зброя — снайперські гвинтівки і автомати. Але це за умови, якщо погоджуватися, що Карпюк і Клих тоді були у Грозному.

Судячи з усього, вони вперше опинилися в Грозному лише під час суду. Чому вони все це підписали? Імовірно, були застосовані відповідні засоби переконування. Самі Карпюк і Клих заявили про те, що до них застосовували тортури.

Скажіть, будь ласка, той факт, що Микола Карпюк був затриманий у Чернігівській області розглядається у справі? Тому що очевидно російські спецслужби не мали права на те, щоб затримувати громадянина України на території України.

Таких дрібниць у справі немає — де затримали, як затримали. Там би розібратися у тому, що їм інкримінують. Там суд присяжних. Присяжні не дуже добре пам’ятають, що було була 20 років тому, тож їхнє завдання — бодай прояснити катрину, щоб вони розуміли, наскільки це все ж ненаукова фантастика. Суддя на рівні московського міського суду намагаєтсья не дати сказати свідкам того, чого не хотів би чути. Та все ж процес триває. У деяких є адвокати. Самі вони (підсудні — ред.) вже давно видалені з суду. Клих узагалі дещо психічно травмувався, і його можна зрозуміти. Тому зараз там, у судовій залі, буди адвокати прокурор, суддя, присяжні, ну і я.

Ви згадали присяжних, і один з адвокатів сказав, що єдиний шанс у Карпюка і Клиха на якесь позитивне рішення або позитивний вирок — власне кажучи, якщо присяжні повірять їхнім словам. З практики — скільки справ вирішували присяжні? Скільки таких політичних справ присяжні вирішували на користь обвинувачуваних?

Ви знает, суди присяжних — це не такий налагоджений механізм, як суд, який штампує все. Там завжди знайдуться ті, хто сумнівається. Але це Чечня. В Чечні я пригадую один випадок, коли після виправдального вироку присяжних зібрали і відвезли в ліс, мовляв, «шукайте, кого ви відпустили — вони ж у ліс пішли». Ось, ходіть лісом і шукайте. «Хто не зрозумів, той зрозуміє» — як любить повторювати Рамзан Кадиров. Тому я не знаю, як поведуть себе присяжні. Я не знаю, що дадуть почути присяжним. Але це більше шансів, ніж якби справа розглядалася одноосібно суддею. Інша справа, що у нас цей конвеєр — слідство, суд — працюють не те, щоб, як годинник, але непогано працюють. І від суспільної уваги тут, звичайно, теж багато що залежить. А цей процес фактично без суспільної уваги проходить. І з боку мешканців Чечні теж. Адже воювали ж у Грозному не українці, не араби, а все ж чеченці. І виходить, що будь-якого учасника першої або другої чеченської воєн можна лиш за участь у війні взяти і засудити на чималий термін. Амністій нормальних ніяких не було. Відповідальність під особистою гарантією влади. Нинішній процес насправді підриває основи влади самого Рамзана Кадирова, лояльність до якого у більшості населення основана на тому, що він нібито гарантує їхній захист від кримінального переслідування за участь у збройному спротиві російським військам. Виявляється, таке кримінальне переслідування можливе. Про це люди в залі суду перешіптувались у перший день суду.

/ Катерина Сергацкова, Олексій Тарасов, «Громадское на русском»

фото з FB Andrew Rushailo-Arno