Провокації на Донбасі та питання «Л/ДНР»: головне за 21 лютого
Протягом 21 лютого нове загострення на Донбасі продовжило розвиватися: бойовики обстрілювали десятки населених пунктів, поки з Росії лунали заяви про «українських диверсантів» на території Росії, а ватажки «Л/ДНР» просили Путіна визнати незалежність «республік». Розповідаємо найголовніші новини за день.
Питання «Л/ДНР»
Зранку 21 лютого стало відомо, що президент Росії Володимир Путін збирає позачергове засідання Ради безпеки країни. Було очевидно, що питання Донбасу не оминуть, а втім, перед засіданням ватажки самопроголошених «Л/ДНР» звернулися до Путіна, щоби той офіційно визнав «республіки». Окрім того, бойовики пропонують розглянути можливість договору про співпрацю з Росією, зокрема в оборонній сфері.
Перед засіданням у Кремлі нічого не коментували щодо цього питання. Однак усі, хто виступав на Радбезі, підтримали визнання незалежності «Л/ДНР». Протягом понад 1,5 годин засідання, яке транслювали російські ЗМІ, його учасники розповідали Путіну, що «Україною керують із Заходу», а на окупованих територіях живуть «громадяни РФ».
Понад те, глава МВС Росії заявив, що «Л/ДНР» треба визнавати у межах «історичних кордонів», а не лише окупованих територій. Своє рішення Путін пообіцяв оприлюднити згодом.
Обстріли не вщухають
На тлі цього окупаційні сили на Донбасі протягом дня встигли 54 рази порушити режим припинення вогню, 45 з яких ㅡ із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння. Унаслідок обстрілів чотири українські військовослужбовці отримали осколкові поранення, їх госпіталізували.
Журналісти-розслідувачі з Conflict Intelligence Team (CIT) помітили з публікацій у соцмережах, що рух російських сил біля кордонів змінився і тепер гусенична техніка, яку везли на залізничних платформах та танкових транспортерах, майже скрізь рухається самостійно.
Міністр оборони Олексій Резніков назвав відомі йому сценарії вторгнення Росії в Україну. За його словами, зараз РФ пробує буквально оточити Україну військами. Також очікується подальше загострення на сході України з боку російських сил. І все це, за словами Резнікова, може супроводжуватися іншими засобами тиску: кібератаками, мінуваннями цивільних об’єктів, спробами влаштувати заворушення під різними приводами тощо.
Нова кібератака?
Держспецзв'язку також попереджає про можливі нові атаки на українські сайти, заплановані на 22 лютого. Команда реагування на комп'ютерні надзвичайні події України (CERT-UA) знайшла повідомлення про оренду серверів для підготовки нових атак на вебсайт державного, банківського секторів та сектору оборони. Схоже, що атаки повинні здійснити Deface ㅡ хакерська атака, коли головна сторінка сайту замінюється на іншу (часто з якимось провокативним повідомленням), а доступ до решти сайту блокується, або матеріали сайту видаляютьсядефейс сайтів, що розміщуються в зоні .ua. Про будь-які підозрілі дії та інциденти щодо інформаційно-комунікаційних систем варто інформувати урядову команду CERT-UA.
Що відбувається на Донбасі?
Через обстріли бойовиків у Щасті, що біля лінії зіткнення на Донбасі, призупинили роботу Луганської теплоелектростанції. Очільник Луганської обласної державної адміністраціїЛОДА Сергій Гайдай розповів, що люди у Щасті залишаються без води, тепла та світла. Крім того, без електрики та газу залишаються мешканці Врубівки.
Самопроголошена «ДНР» заявляла про припинення централізованого водопостачання питної води у регіоні та зупинку помпової станції Південно-Донбаського водоводу через «інтенсивні артилерійські обстріли». За даними бойовиків, без води залишилися понад 21 тисяча жителів Докучаєвська та Оленівки і більше ніж 50 соціальних об'єктів: котельні, лікарні, дитячі садки та школи.
Російські провокації
Протягом 21 лютого з Росії та окупованих територій лунали нові звинувачення про нібито атаки українських військових. Південний військовий округ Росії заявив, нібито зранку неподалік населеного пункту Митякинська (Ростовська область) на ділянці кордону з Україною виявили диверсійну групу. У РФ заявили, що знищили п'ятьох «українських диверсантів» та дві бойові машини піхоти Збройних сил України. Окрім того, ФСБ Росії заявило, що одного українського солдата навіть захопили у полон.
Також там заявили, нібито «снаряд невстановленого зразка» повністю зруйнував місце несення служби прикордонників у Ростовській області.
Однак українські військові відповіли: ЗСУ не нападали на Донецьк та Луганськ, не надсилали диверсантів чи БТРи через кордон, не обстрілювали територію РФ чи російські прикордонні пости. А оскільки жодного «прориву» на територію РФ не було, відповідно, нікого не могли взяти у полон.
Натомість у пресслужбі ООС заявили, що бойовики за відсутності будь-яких агресивних дій України самі підривають об'єкти інфраструктури на окупованих територіях.
Ціна агресії
Поки російська агресія продовжувала загострюватися, російський ринок акцій падав. На тлі повідомлень про ситуацію на Донбасі індекс Московської біржі та Офіційний індикатор Фондової біржі РТС («Российская Торговая Система»)індекс РТС обвалилися на більш ніж 8%. Водночас долар і євро зросли до 79 та 90 рублів відповідно. Причому ринок акції РФ продовжував падати під час засідання Радбезу країни.
AMP версія сайту не підтримує цей контент
Переглянути в Telegram.