Прямі збитки України від війни склали $95,5 млрд — після уточнень сума знизилась на $8 млрд
Станом на 13 липня сума прямих втрат економіки України через руйнування та пошкодження інфраструктури становить 95,9 мільярда доларів, або 2,6 трильйона гривень. Якщо порівняти з червнем, сума збитків знизилася на 8,4 мільярда доларів — завдяки уточненій інформації.
Про це повідомляє Київська школа економіки (KSE).
Зменшення суми збитків визначилося після надходження оновленої інформації та мікроданих від державних органів, що дозволило уточнити обчислення щодо кількості та середньої вартості пошкоджень. Найбільша зміна відбулася в оцінці втрат житлового фонду. Це сталося завдяки точнішим розрахункам середньої площі пошкодженої нерухомості, а також щодо доріг завдяки уточненню середньої вартості за кілометр та кількості пошкоджених доріг у звільнених регіонах.
Однак відбулося збільшення оцінки щодо кількості кілометражу пошкоджених доріг в областях, де зараз тривають активні бойові дії.
Найбільшу частку втрат складають житлові будинки — 36,6 мільярда доларів, або 38% від усіх втрат. Унаслідок війни зруйновано або пошкоджено майже 121 тисяча житлових будинків.
На другому місці за обсягом прямих збитків — руйнування інфраструктури на 31,3 мільярда доларів. Із них 25,4 мільярда — збитки від руйнувань та пошкоджень майже 24 тисячі кілометрів доріг.
Прямі збитки, завдані підприємствам, уже складають щонайменше 8 мільярдів. Це збитки малого бізнесу, а також великих і середніх підприємств державної та приватної власності. Ще 4,3 мільярда — це збитки агросектору та агропідприємствам.
Загалом від початку повномасштабного вторгнення росії в Україні пошкоджено, зруйновано або захоплено щонайменше 388 підприємств, 18 цивільних аеропортів, 779 медзакладів, 105,2 тисячі легкових авто, 1 371 освітній заклад, 690 дитсадків, 563 культурних та релігійних споруди, 23 торгові центри, 28 нафтобаз. За даними Мінінфраструктури, станом на 5 липня вже відновлено 43 мости та очищено 941 км доріг державного значення.
Як рахували втрати?
Аналіз втрат України через війну здійснюється в межах проєкту «росія заплатить» командою KSE Institute (аналітичний підрозділ Київської школи економіки) за підтримки Офісу президента України, Міністерства економіки, Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій та Міністерства інфраструктури.
У межах проєкту спільно з командою KSE Institute працюють волонтери з Центру економічної стратегії, Dragon Capital, Антикорупційного штабу, Інституту аналітики та адвокації, «Трансперенсі Інтернешнл Україна», «Прозорро.Продажі», Prozorro та Української ради торговельних центрів.
Результати оцінок KSE представили під час Міжнародної конференції з питань відновлення України (URC 2022) у Лугано, ці підрахунки є частиною звіту про Національний план з відновлення.