«Рашагейт» і шторм у Вашингтоні: причини та наслідки звільнення голови ФБР
Президент США Дональд Трамп обіцяє назвати ім’я нового голови ФБР до кінця цього тижня.
Президент США Дональд Трамп обіцяє назвати ім’я нового голови ФБР до кінця цього тижня. 10 травня він несподівано звільнив попереднього очільника бюро Джеймса Комі. Відтоді буря у Вашингтоні тільки наростала – Білий дім щодня видавав нові пояснення цього рішення, кожне з яких суперечило попередньому. Опоненти запідозрили, що Трамп зняв Комі, аби завадити розслідуванню зв’язків його адміністрації з Росією.
Як розвивався скандал, чому президент просить Комі тримати рот на замку, та чи може це все закінчитися імпічментом – з'ясовувало Громадське.
1. Комі був суперечливою фігурою, а звільнили його в особливий момент.
Екс-голова ФБР Джеймс Комі запам’ятався тим, що порушив неписані правила невтручання бюро у виборчий процес у США. Під час президентської кампанії-2016 він оприлюднив інформацію про те, що кандидатка в президенти Гіларі Клінтон пересилала таємну інформацію з особистої електронної адреси. Це, як зазначила сама Клінтон, мало вплив на результат виборів – які виграв її опонент Дональд Трамп. Демократична партія не на жарт обурилася вчинком голови ФБР.
Та вже незабаром Комі розлютив і республіканців – після того, як почав розслідувати справу про втручання Росії в американську президентську кампанію з метою сприяти перемозі Трампа. ФБР підозрює, що російські хакери зламали сервери Демократичної партії – за вказівкою Кремля і у змові з командою Трампа. Президент США називає звинувачення у справі, котру назвали «Рашагейтом», нонсенсом. Росія також заперечує своє втручання.
Прикметно, що рішення звільнити Комі Дональд Трамп ухвалив за кілька днів після того, як голова ФБР попросив Департамент юстиції США виділити додаткові ресурси для розслідування «Рашагейту». Як повідомляють джерела Reuters, Комі просив збільшити кількість персоналу, залученого у розслідуванні, щоби пришвидшити його. Замість цього отримав лист від президента про те, що його повноваження припинено.
Джеймс Комі дав свідчення перед сенатським юридичним комітетом, в тому числі у справі втручання Росії в американську президентську кампанію з метою сприяти перемозі Трампа, 3 травня 2017 року Фото: EPA/SHAWN THEW
2. Пояснення Трампа, чому він зняв Комі, постійно змінювалися.
Новина про звільнення здивувала багатьох, однак справжній скандал розгорівся у наступні дні. Пояснення Білого дому та самого президента, чому він звільнив Джеймса Комі, змінювалися кілька разів.
У листі, якого Трамп надіслав екс-голові ФБР, він написав, що звільняє Комі за рекомендацією Генпрокурора Джефа Сешенса та його заступника Рода Розенштайна. Трамп зазначив, що він цінує те, що Комі тричі підтверджував йому, що президент особисто не є об’єктом розслідування «Рашагейту».
Перший раз коментуючи звільнення Комі журналістам, Трамп сказав, що той «погано робив свою роботу». Цієї ж лінії дотримувалися прес-секретарі Білого дому, наголошуючи, що президент просто виконав рекомендацію Генпрокурора.
Утім, вже у наступній появі перед телекамерами – в інтерв’ю NBC – Трамп заявив, що рішення звільнити Комі ухвалив особисто. «Я збирався звільнити його незалежно від рекомендацій», – сказав Трамп. «Коли я вирішив це зробити, я сказав сам собі: вся ця історія з Росією і Трампом – це просто сфабрикована справа». Саме ця фраза і спричинила політичний шторм: адже Трамп фактично визнав, що головною причиною звільнення Комі було розслідування його зв’язків з Москвою.
3. Трамп натякнув на існування таємних «плівок Комі».
Президент Трамп 12 травня підлив олії у вогонь у традиційний для себе спосіб – написавши у твітері загадкове повідомлення. Трамп радить Комі тримати рот на замку, натякаючи на існування таємних плівок із записами їхніх розмов. «Джеймсові Комі варто сподіватися, що плівок із нашими розмовами не існує, перш ніж він піде говорити з пресою!» – написав Трамп.
І Білий дім, і сам президент відмовилися розповісти журналістам детальніше, про які саме плівки йдеться. «Якщо такі записи існують, то Білий дім буде змушений оприлюднити їх на вимогу суду», сказав в інтерв'ю Fox News республіканський сенатор Майк Лі, додавши, що записувати розмови у Білому домі було «не найкращою ідеєю».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ґаджети та зрада: 5 фактів про «зливи» з адміністрації Трампа
Лідер демократів у Сенаті Чак Шумер закликав Трампа негайно надати Конгресу плівки, якщо вони існують, і попередив, що їх знищення буде порушенням закону. Після загадкової заяви президента демократи гучніше заговорили про потребу призначити спеціального прокурора для незалежного розслідування «Рашагейту». І навіть пригрозили бойкотом голосування за кандидатуру нового очільника ФБР.
4. Чи може це стати першим кроком до імпічменту Трампа?
Відразу після оголошення про звільнення голови ФБР опоненти Трампа вийшли на акцію протесту у Вашингтоні. Вони тримали у руках плакати зі словом «імпічмент» – дехто навіть написав його російською, із нотаткою «так тобі буде зрозуміліше». Піти у відставку президента закликали впливові видання New York Times і Washington Post, які сам Трамп називає «фейковими медіа» і нещадно критикує.
Протести оппозиції біля Білого дому у Вашингтоні стали реакцією у відповідь на звільнення Тармпом голови ФБР Джеймса Комі Фото: EPA/SHAWN THEW
Історія США знає приклад, коли розслідування діяльності президента закінчувалося відставкою – мова про «Вотергейт» і Річарда Ніксона. Біллу Клінтону вдалося втриматися лише тому, що його імпічмент не підтримав Сенат – після голосування «за» у Палаті представників.
Згідно з Конституцією США, підставою для імпічменту президента є «державна зрада, хабарництво, чи інші серйозні злочини та провини». Перші два пункти у даному випадку навряд чи можна застосувати, а от намагання перешкодити слідству цілком може підпадати під визначення «інших серйозних злочинів», пояснила в коментарі BBC професор права Стенфордського університету Памела Карлан. Утім, довести, що Трамп звільнив Комі саме з такою метою, наразі практично неможливо.
Навіть якщо розслідування ФБР доведе особисту причетність Трампа до «Рашагейту» (а до цього ще дуже далеко), для оголошення імпічменту потрібна згода Конгресу. Враховуючи, що Республіканська партія має там більшість, на даний момент це виглядає нереалістично. Втім, ситуація може змінитися після виборів до Конгресу у 2018 році – до того часу мають з’явитися і нові результати розслідування.
5. Кого призначать замість Комі?
Вже до п’ятниці президент Трамп обіцяє подати на затвердження Сенату кандидатуру нового очільника ФБР. Він хоче зробити це до своєї першої закордонної поїздки – до Ізраїлю, Ватикану та Саудівської Аравії. Серед кандидатів – чинний в.о. голови ФБР Ендрю МакКейб, сенатор-республіканець Джон Корнін та адвокат Еліс Фішер, усього називають 11 імен.
Від того, кого обере Трамп, залежатиме подальше ставлення до рішення звільнити Комі. Якщо це буде надто близький до президента кандидат, це ще більше підживить теорію про те, що Трамп хоче завадити розслідуванню «Рашагейту».
6. Звільнення Комі на руку Росії.
Повідомлення про звільнення Джеймса Комі збіглося в часі з візитом до Вашингтона міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова. Хоч і він, і президент Владімір Путін заперечують, що це рішення якось вплине на стосунки зі США, однак воно вже зіграло на руку Москві.
«Напевно, росіяни зараз святкують свій успіх… в тому, чого їм вдалося досягти із залученням мінімальних ресурсів. Їхньою першою метою було посіяти розбрат та незгоду, і в них це вийшло», – заявив в інтерв’ю Washington Post екс-голова Національної розвідки США Джеймс Клеппер. В одному зі своїх нещодавніх звітів американська розвідка попереджала, що дестабілізація ситуації в Вашингтоні є однією з цілей Москви.
Звільнення Джеймса Комі зіграло на руку Москві, впевнені експерти Фото: EPA/SHAWN THEW
Підписуйтесь на наш канал в Telegram