Путін вніс до Держдуми законопроєкт про вихід з Угоди про відкрите небо. Це дозволить приховати військову діяльність РФ
Президент Росії Володимир Путін вніс до Державної думи РФ законопроєкт, за яким країна має вийти з Угоди про відкрите небо. Цей договір дозволяв країнам—підписантам робити обльоти над територією одне одного для взаємного контролю за озброєнням.
Про це повідомили на сайті Держдуми РФ.
Путін вніс законопроєкт до нижньої палати парламенту 11 травня. Міністерство закордонних справ Росії заявляло про початок процедури виходу з угоди ще в січні.
Тоді причиною такого рішення називали вихід з угоди США, що «порушило баланс інтересів держав-учасниць, якого досягли під час укладання договору».
Росія заявила, що пропонувала нові умови співпраці в межах договору, але країни-союзниці США їх відхилили. Зокрема, за даними ЗМІ, Москва хотіла оновити умови договору так, щоб американська сторона більше не отримувала інформацію щодо розвідки від країн-учасниць договору.
А чому США вийшли з угоди?
22 листопада 2020 року Рада нацбезпеки США повідомила, що країна офіційно виходить з Угоди про відкрите небо. У Вашингтоні наголосили, що причиною цього є грубе порушення Росією умов договору.
«Президент Дональд Трамп ніколи не припиняв ставити Америку на перше місце, виводячи її із застарілих угод і домовленостей, які принесли користь нашим супротивникам коштом нашої національної безпеки», — наголосили тоді у відомстві.
Що це за угода?
Угоду про відкрите небо було укладено в межах ОБСЄ в 1992 році. Окрім США, її учасниками є 34 країни, зокрема й Україна. Мета Угоди полягає у зміцненні довіри між державами через удосконалення механізмів контролю за військовою діяльністю та за дотриманням чинних договорів у галузі контролю над озброєннями.
Кожна держава-учасниця Угоди про відкрите небо зобов’язувалася надавати іншій можливість за допомогою цивільної авіації оглядати її територію. Так учасники могли взаємно контролювати, чи не розробляються десь таємні озброєння.
Росія, проте, останніми роками заборонила доступ авіації до окремих районів у межах Угоди. Йдеться, зокрема, про Абхазію та Південну Осетію (які РФ окупувала внаслідок війни з Грузією у 2008 році), Москву, Чечню і частково Калінінградську область.