Путін заявив, що «нормандську зустріч» провести треба. Але «наполегливих пропозицій» щодо цього він нібито не чув
Президент Росії Володимир Путін вважає, що немає інших механізмів врегулювання конфлікту на Донбасі, окрім переговорів лідерів України, Німеччини, Франції та Росії на зустрічі в «нормандському форматі».
Про це він заявив в інтерв'ю програмі «Москва. Кремль. Путін», цитує ТАСС.
«Як би важко сьогодні не було розв’язувати цю проблему (конфлікт на Донбасі — ред.), але цим механізмом (зустріччю у «нормандському форматі» — ред.) потрібно скористатися», — сказав він.
Путін наголосив, що механізм зустрічі у лідерів чотирьох країн потрібно використати «хоча б для того, щоб наблизитися до розв’язання проблем» на сході України.
При цьому президент РФ зазначив, що не чув «наполегливих пропозицій щодо цього» з боку партнерів. І додав: «Хоча ми це обговорюємо».
За версією Путіна, Росії немає в конфлікті
Президент Росії вкотре заявив, що у Мінських угодах не сказано, що РФ є стороною конфлікту. Путін наголосив, що ніколи не погодиться з тезою про участь у конфлікті Росії. А ще, за його словами, країну намагаються спонукати до виконання Мінських угод.
«Але коли ми ставимо питання нашим партнерам, у тому числі за "нормандським форматом", а що конкретно не виконує Росія за Мінськими угодами й що… Росія за мінськими угодами мала б зробити, — відповіді немає. Вони прямо так і [кажуть]: "Ми не можемо сформулювати"», — заявив він.
Путін переконує, що «ніхто не може сформулювати», що конкретно не виконують «ДНР» та «ЛНР» за Мінськими угодами.
Що таке «нормандський формат»?
Це переговори лідерів України, Німеччини, Франції та Росії з метою врегулювання конфлікту на Донбасі. Востаннє лідери «нормандської четвірки» зустрічались у грудні 2019 року в Парижі.
Наступну зустріч анонсували весною 2020-го року, але через карантин усе скасували. Попри те, що зустрічі лідерів країн не було вже понад рік, час від часу відеоконференції проводять на рівні радників.
Чому його так довго немає?
Нещодавно Росія відмовилася від зустрічі міністрів закордонних справ «нормандської четвірки». Головною причиною такого рішення Москва називає візит глави МЗС Малі.
Так, зустріч лідерів чотирьох держав запропонував глава МЗС Франції Жан-Ів Ле Дріан. Проте міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров каже, що ще 29 жовтня Москва передала у Берлін, Київ і Париж своє бачення результатів імовірної зустрічі в «нормандському форматі».
«По-перше, ми чекаємо реакції на наші пропозиції, а по-друге, навіть якби ці домовленості вже дозріли і змістовна частина була б готова, у мене 11 листопада тут дуже щільний графік, включно з візитом міністра закордонних справ однієї з дружніх країн», — сказав Лавров.
А що кажуть у Києві?
Там уже сумніваються, чи «нормандський формат» продовжить існувати взагалі. Так, 7 листопада речник президента України Сергій Никифоров заявив, що майбутнє «нормандського формату» «перебуває під великим питанням».
«Ніяк не можуть домовитися щодо наступного саміту в "нормандському форматі" на найвищому рівні, навіть міністри поки що не зустрічаються», — сказав Никифоров.