П’ять країн підтвердили статус-кво святих місць у Єрусалимі
Високопосадовці п’яти країн — Йорданії, Єгипту, Ізраїлю, частково визнаної Палестини та США — у спільній заяві визнали важливість збереження «на словах і на практиці» статуса—кво святих місць у Єрусалимі.
Про це йдеться в комюніке після зустрічі представників п’яти сторін 26 лютого в Акабі, що в Йорданії.
Також уряд Ізраїлю та Палестинська національна адміністрація підтвердили спільну готовність і зобов’язання негайно припинити «односторонні заходи». Зокрема, це включає зобов’язання Ізраїлю відмовитися від обговорення будь-яких нових поселень та аванпостів на Західному березі річки Йордан.
Йорданія, Єгипет і Сполучені Штати вважають ці домовленості значним прогресом у відновленні та поглибленні відносин між Ізраїлем і Палестиною та зобов’язалися надавати допомогу та сприяти, якщо це необхідно, у їхній реалізації.
У цьому самому складі сторони погодилися зібратися в єгипетському Шарм-ель-Шейху в березні цього року, щоб розглянути досягнення поставлених цілей.
Що передувало?
3 січня ізраїльський міністр Ітамар Бен-Ґвір від ультраправої партії «Оцма єгудіт» відвідав Храмову гору, де, серед іншого, є мечеть Аль-Акса, одна з найважливіших мусульманських святинь.
«Храмова гора відкрита для всіх», — написав Бен-Ґвір у Twitter, використовуючи єврейську назву місця.
На відеозаписах видно, як він прогулювався по периферії комплексу в оточенні охоронців і ортодоксального єврея.
І хоча візит минувся без інцидентів, він ризикував посилити конфлікт між євреями та палестинцями на тлі сплеску насильства на Західному березі річки Йордан у 2022 році.
Після цього генеральний секретар ООН Антоніу Гутерриш «закликав усіх утриматися від кроків, які можуть посилити напруженість у святих місцях і навколо них», якпередав заступник речника організації Фархан Хак.