Рада до початку вересня може відновити обов'язкове декларування посадовцями своїх статків — Веніславський
Є всі шанси, що ще на цій сесії Верховної Ради, яка має закінчитися в серпні або на початку вересня, народні депутати ухвалять закон про повернення обов'язкового декларування посадовцями своїх статків.
Про це сказав парламентар від «Слуги Народу» Федір Веніславський у коментарі «Українському радіо».
За словами Веніславського, відновлення декларування, зокрема під час війни, є одним із дискусійних для кожного посадовця законопроєктів.
«Законопроєкт викликав суттєві дискусії, але ми маємо практично одностайну підтримку — відбулося голосування за цей законопроєкт у першому читанні», — розповів він.
Депутат каже, що вже закінчується процес подання законодавчих пропозицій і поправок до другого читання. Він очікує, що профільний комітет швидко їх опрацює і винесе до зали на друге читання.
«Я думаю, що в нас є всі шанси на цій сесії, яка має закінчитися, відповідно до Конституції, у серпні або на початку вересня, ухвалити його», — зазначив Веніславський.
Він переконаний, що одночасно парламент ухвалить і законопроєкт щодо поновлення фінансової звітності партій.
«Фактично це вимога боротьби з олігархатом, який дуже часто використовує тіньові можливості для фінансування політичних партій. Це є надмірний вплив, про що йдеться в законі про олігархів», — резюмував він.
Що передувало?
Верховна Рада України 27 липня підтримала в першому читанні законопроєкт про відновлення електронного декларування для посадовців. Щоб законопроєкт набув чинності, депутати ще мають ухвалити його в другому читанні (перед цим можуть допрацювати), а тоді надіслати на підпис президентові.
Документ передбачає, що люди, які у 2022–2023 роках не подали декларацію, мають це зробити не пізніше ніж за 90 календарних днів із дня набрання чинності законом.
Виняток є для військовослужбовців та їхніх родин, а також для тих, хто перебуває на тимчасово окупованій території чи в зоні бойових дій. Такі люди мають подати декларацію протягом 90 днів:
- із дня визначення дати завершення бойових дій чи тимчасової окупації для території, де перебуває людина;
- із дня повернення до пункту постійної дислокації чи місця постійної роботи;
- із дня припинення повноважень чи переведення на посади, які не передбачають безпосередньої участі в бойових діях;
- із дня припинення або скасування воєнного стану.
Депутати зазначали, що цей законопроєкт також відновлює проведення спецперевірок, які були припинені на час дії воєнного стану. Зокрема для тих, хто був призначений без них.
Також документ встановлює, що на період до припинення або скасування воєнного стану в держреєстрі декларації будуть відображатись у відкритому доступі, але без низки даних: номера картки платника податків та паспорта, місця проживання, ПІБ усіх інших осіб, зазначених у декларації, крім суб’єкта декларування тощо.
Депутатка Євгенія Кравчук зазначала, що текст законопроєкту погоджений із партнерами та кредиторами України, зокрема МВФ.