Рада перенесла розгляд «антиахметівського» законопроєкту — до кінця дня розглядатимуть закон про олігархів

З порядку денного Верховної Ради 23 вересня зняли розгляд у другому читанні податкового законопроєкту №5600, відомого як «антиахметівський». Натомість до кінця дня народні депутати розглядатимуть так званий законопроєкт про олігархів — №5599.

Про це в кулуарах парламенту повідомив голова фракції «Голос» Ярослав Железняк за результатами наради керівництва парламенту й голів депутатських фракцій, передає «Укрінформ».

Документ №5600 зокрема передбачає підвищення розміру ренти на видобуток залізної руди, а також запровадження акцизного податку на електроенергію, вироблену на сонячних та вітрових електростанціях.

Норми цього закону можуть зашкодити бізнесу олігарха Ріната Ахметова. Його компанія «Метінвест» спеціалізується на видобутку залізної руди. Також його ДТЕК є власником найбільших потужностей «зеленої» енергетики в Україні.

Під час засідання Ради 23 вересня депутати проголосували за продовження робочого дня парламенту до моменту ухвалення проєкту закону №5599. До другого читання надійшло понад 1270 поправок до цього документа, 59 із яких комітет врахував.

Про який законопроєкт ідеться?

Ухвалений у першому читанні документ передбачає, що олігархом є людина, яка «має значну економічну або політичну вагу в суспільному житті». Для таких людей мають створити окремий реєстр. Щоб бути олігархом, людина має відповідати трьом із таких чотирьох критеріїв:

  • бере участь у політичному житті;
  • має значний вплив на засоби масової інформації;
  • є кінцевим бенефіціаром суб’єкта господарювання, який має природну монополію або посідає монопольне становище на загальнодержавному товарному ринку;
  • має активів на мільйон прожиткових мінімумів (зараз це 2 мільярди 270 мільйонів гривень, або трохи більше ніж 83 мільйони доларів).

Якщо ж людину визнають олігархом, на неї пропонують накласти такі обмеження:

  • заборона фінансувати партії (ніби вони зараз відкрито це роблять);
  • заборона купувати об’єкти великої приватизації;
  • зобов’язання подавати електронну декларацію, як це роблять чиновники.

Про те, чи справді законопроєкт президента Зеленського призведе до деолігархізації, читайте у нашому матеріалі.

Деолігархізація була однією з головних обіцянок Володимира Зеленського під час передвиборчої кампанії 2019 року, але він досі її не виконав.