Рада підтримала право інгушів на свою незалежну державу
Верховна Рада ухвалила постанову, в якій засудила масову депортацію інгушів у 1944 році та визнала їхнє право на самовизначення й створення незалежної держави.
Про це розповів народний депутат із фракції «Європейська Солідарність» Олексій Гончаренко.
Ідеться про постанову №10344, в якій засуджується масова депортація інгушів у 1944 році, розчленування їхньої національної території та руйнування національної ідентичності, масові вбивства у 1992 році, політичні репресії та інші злочини, здійснювані панівним режимом росії.
Також постанова підтримує прагнення інгушів до відновлення територіальної цілісності та визнає право на самовизначення та створення незалежної суверенної національної держави інгуського народу.
Парламентарі доручили голові Верховної Ради надіслати цю постанову всім членам міжнародної спільноти та закликати їх ухвалити рішення на підтримку інгушів.
Трохи контексту
Інгуші — це народ на Північному Кавказі, переважна більшість сповідує іслам сунітського типу.
Станом на 2022 рік у росії нараховувалося близько 413 тисяч інгушів. Найбільше — в автономних республіках Інгушетія, Чечня та Північна Осетія.
В Україні, згідно з даними перепису 2001 року, проживало 455 представників цього народу.
1 лютого 1944 року почалася депортація інгушів та чеченців. 23–29 лютого 1944 року в ході операції до Середньої Азії вислали понад 450 тисяч інгушів та чеченців.
Інгуські назви населених пунктів замінювалися російськими та осетинськими. Звичною практикою стало знищення цвинтарів. А у 1944–46 роках здійснювалося «планомірне заселення» спорожнілої Інгушетії.
У січня 1957 року Чечено-Інгуську Автономна Радянська Соціалістична РеспублікаАРСР відновили, але з іншими кордонами та територіями.
27 листопада 1990 року Верховною Радою Чечено-Інгуської АРСР проголошено Декларацію про державний суверенітет Чечено-Інгуської Республіки.