Рада підтримала реформу вищої освіти в першому читанні
Верховна Рада України на засіданні у середу, 20 березня, підтримала у першому читанні законопроєкт про зміни у фінансуванні здобуття вищої освіти з 2024 року. Документ передбачає зменшення обсягу державного замовлення на студентів для вищих навчальних закладів, натомість запровадять гранти й довгострокові кредити на навчання.
Урядовий законопроєкт №10399 у першому читанні підтримали 234 депутати, передають нардепи Ірина Геращенко та Ярослав Железняк.
Законопроєкт, зокрема, має скасувати звичне розділення на «бюджетників» та «контрактників». Частина студентів надалі навчатимуться безоплатно за державним або регіональним замовленням, яке сформують з урахуванням підтверджених потреб держави.
Але планується, що ще більше студентів навчатимуться за системою співфінансування, коли частину коштів за них сплачуватиме держава у формі державного гранту або пільгового довгострокового кредиту, а інша — фінансуватиметься за кошти фізичних (юридичних) осіб. Залишиться також можливість навчатися лише коштом фізичних та юридичних осіб.
В уряді та парламенті вважають, що такі зміни «допоможуть покращити мотивацію для навчання й подальше працевлаштування під конкретні робочі місця фахівців за відповідними спеціальностями».
Передбачається, що відмінні результати ЗНО/НМТ дозволять претендувати на державні гранти, які повністю покриватимуть вартість навчання за спеціальностями, що мають попит на ринку праці. Високі та середні результати ЗНО/НМТ — на його часткове покриття. Іншу частину студент співфінансуватиме власним коштом або матиме можливість отримати пільговий довгостроковий кредит.
Очікується, що в разі ухвалення законопроєкту протягом наступних п’яти років частка вступників, які зможуть отримати повну або часткову державну фінансову підтримку для навчання на денній формі, збільшиться на 40%.
А втім, депутатка Геращенко переконана, що така реформа насправді скорочує можливість отримання вищої освіти для молоді, оскільки не всі зможуть навчатися на платній формі. За її словами, цей законопроєкт фактично на 50% зменшує державне замовлення на студентів для ВНЗ.
Деякі депутати готують правки до другого читання, «аби знайти компроміс між правом на освіту і раціональним використанням бюджетних коштів», додала Геращенко.
Якщо парламент оперативно ухвалить документ, то нова система грантів запрацює вже з вересня 2024 року. Водночас ця система пошириться лише на нових вступників.
Співавторка: Дар'я Головко